V Pardubicích leží použité injekce – hrozba hlavně pro děti

Pardubice – Stále častěji nacházejí lidé v Pardubicích odhozené injekční stříkačky. Přibývá jich v okolí obchodních center, parcích, ale také na dětských hřištích. Injekce jsou nebezpečné – mohou přenášet žloutenku a další nebezpečné infekce. V Pardubicích sice funguje výměnný program použitých stříkaček pro lidi závislé na drogách, podle terénních pracovníků ale není možné ohlídat všechny narkomany ve městě.

Video Odhozené injekce mohou přinášet žloutenku nebo i virus HIV
video

Odhozené injekce mohou přinášet žloutenku nebo i virus HIV

Při rodinných vycházkách by měli pardubičtí rodiče dbát na to, co dělají jejich děti. Kdyby si začaly hrát s odhozenou injekční stříkačkou, mohly by si současně zahrávat se svým zdravím. Pozor musí dávat také učitelky z mateřských škol při vycházkách. Použité injekce mohou šířit například žloutenku. „Největší riziko hrozí při přítomnosti krve na jehle nebo v injekční stříkačce,“ uvedl František Sedláček z infekčního oddělení Pardubické krajské nemocnice.

Strážníci v posledních dnech nalezli devatenáct odhozených injekčních stříkaček na různých místech Pardubic. Podle mluvčí městské policie Lenky Uskobové byly především na dětských hřištích, u laviček v parcích a také okolí obchodních center.

Odhozené injekce se ve městě objevují přesto, že v Pardubicích mají drogově závislí možnost výměny použitých stříkaček. Je to možné jak v místním K-centru, tak prostřednictvím terénních pracovníků, program přitom má stoprocentní návratnost injekčních stříkaček. Pro odhozené jehly tak má vedoucí terénního programu Tomáš Janků jediné vysvětlení: „Je to práce nějakého nezodpovědného jedince. Bohužel nemůžeme hlídat každého člověka, který užívá drogy, každý den.“

Sami strážníci spolupracují s protidrogovými centry. Současně pořádají v mateřských a základních školách přednášky, kde dětem vysvětlují, jak se mají chovat, pokud injekci naleznou.