Škola vybírá poplatek za dozor, podle kraje neoprávněně

Pelhřimov – Jedna ze základních škol v Pelhřimově začala vybírat netradiční poplatek. Vyzvala rodiče, aby platili 30 korun měsíčně za pravidelný dozor o přestávkách. Podle vedení školy jde o kompenzaci na způsob běžně zpoplatněné družiny. Rodiče se ale obrátili na úřady a ty jim daly za pravdu. I když vyhodnotily poplatek jako neoprávněný, škola na něm přesto trvá.

Video Pelhřimov řeší sporný poplatek za dozor ve škole
video

Pelhřimov řeší sporný poplatek za dozor ve škole

Jiří Pliešovský má dvojčata v páté třídě Základní školy Osvobození – stejně jako mnozí jiní i on nesouhlasí s požadovaným poplatkem. Na přestávky během vyučování podle něho není možné pohlížet stejně jako na odpolední hlídání. „Já myslím, že základní školství je zdarma a po dobu vyučování má být zdarma i tento dozor a ne zpoplatněný,“ zmiňuje.

Ředitelka školy Vladimíra Madroňová ale na poplatku trvá a nazývá ho „školným“ pro družinu. I z toho důvodu, že řada dětí tráví volný čas mezi hodinami právě v prostředí družiny. „Mají přidělenou vychovatelku, která se jim věnuje, která s nimi pracuje,“ namítá Madroňová.

Pliešovský ale neváhal a obrátil se s dotazem na krajský úřad i ministerstvo školství. Z obou institucí mu odepsali, že škola vybírá částku neoprávněně. „Některé dozory mohou vykonávat i pracovníci družiny. V žádném případě však nemohou být rodiče zpoplatněni za dozor vykonávaný nad žáky,“ uvedl resort. Žádná jiná škola v Pelhřimově podobný poplatek rodičům zatím neúčtuje. Někde mají děti dokonce i ranní nebo polodenní družinu zcela zdarma.