Třeboňský archiv se částečně přesune do sousedního kláštera

Třeboň - Státní archiv v Třeboni se chystá na velké stěhování. Stávající prostory v třeboňském zámku jsou pro něj příliš malé a pro archiválie jsou nevhodné. Archiv se však přesune jen pár metrů, do sousedního augustiniánského kláštera. Úvodní a nejnákladnější část rekonstrukce, která přišla na 20 milionů korun, je už dokončena.

Do zámku založeného šlechtickým rodem Rožmberků se musí natěsnat desítky metrů archiválií, odborná pracoviště i kanceláře Státního oblastního archivu v Třeboni. Na vše už ale poslední dobou není místo.

Video Archiv se stěhuje ze zámku do kláštera
video

Archiv se stěhuje ze zámku do kláštera

„Musíme se střídat, nemůžeme třeba dělat dvě stejnou práci,“ potvrdila konzervátorka Emílie Součková. Dokumenty, ve kterých je celá historie jižních Čech, potřebují mnohem větší péči, část z nich se proto přesune do sousedního kláštera.

Přestěhováním archiv získá dvakrát větší plochu, nákladní výtah a bezbariérovou plošinu. Zaměstnance čekají prostorné a světlé kanceláře, návštěvníky zase nová badatelna. Pracovníci archivu si nové prostory velmi pochvalují. „Je to prostor, který byl stvořen k duchovní práci, a my archiváři se také duchovní činností zabýváme,“ podotkl ředitel archivu Václav Rameš.

Na zámku zůstane pouze původní rožmberský archiv, vše ostatní se přesune. Celistvost archiválií to ovšem nenaruší. V další fázi rekonstrukce se totiž stěny oddělující obě budovy probourají. Zámek a klášter se tím pádem propojí stejně, jako tomu bylo v dobách Rožmberků. „Tehdy se dalo zámkem projít až do kostela. My jsme pouze využili to, co naši předci postavili,“ doplnil Rameš.