Ukončete výstup a nástup, metro A se zavírá – až do úterý

Praha – O jednu linku metra přišla odpoledne pro zbytek Velikonoc Praha. Dopravní podnik uzavřel před šestou hodinou všechny stanice na trase A a znovu je otevře až v úterý ráno. Během výluky vymění tři výhybky. Výpadek linky, jejíž trať ze všech tří obsluhuje nejvíce turistických památek, naplánoval dopravní podnik na dny, kdy očekává, že bude díky svátkům a prázdninám méně cestujících. Částečnou náhradu zajišťuje zvláštní tramvajová linka a také prodloužené linky autobusů.

Video Na lince A začala výluka
video

Na lince A začala výluka

Na lince A začala výluka

U 18.4.14

Štábl z DP o výluce metra A: Máme připravené informátory

Dopravní ředitel DPP k výluce metra A

Výluka linky A pražského metra začala v pátek cca v 17:30 a skončí v úterý běžným zahájením provozu před 4:00. „Uskutečnění všech prací během jednoho prodlouženého víkendu znamená menší zásah do provozu, než kdyby se jednotlivé výměny a opravy realizovaly postupně,“ uvedl dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek. 


Po dobu výluky bude denně cca mezi 8. a 21. hodinou na nejexponovanějších místech k dispozici celkem 25 informátorů v reflexních vestách. „Na výluku upozorňují hlášení ve stanicích metra,“ konstatoval Jiří Štábl, mluvčí Dopravního podniku. Pro cestující je připraveno asi 30 tisíc letáků. „Umístěny budou rovněž ve stojanech ve stanicích metra a ve vozech povrchové dopravy a v informačních vitrínách,“ dodal Štábl. Lidé mohou také zavolat na bezplatnou telefonní linku dopravního podniku (296 19 18 17).

Podruhé ve čtyřicetileté historii pražského metra je výluka některé linky úplná. Ta první proběhla v září 2012 během prodlouženého svatováclavského víkendu rovněž na „áčku“. Cestující se tak snadnou podzemní cestou nedostanou nikam od Depa Hostivař, resp. Skalky až po Dejvickou. Jako náhrada slouží povrchová MHD.

Za hlavní náhradu vyloučeného metra považuje dopravní podnik tramvajovou linku XA. Ta se rozjela z Podbaby na zastávku Nádraží Strašnice a obsluhuje většinu stanic uzavřeného metra od Dejvické po Strašnickou. Kromě ní slouží cestujícím vyhnaným z metra také řádné linky 5, 11, 22 a 26, které mají části tras souběžné s linkou A.

Povodňová výluka pražského metra
Zdroj: ČT24

Obsluhu jihovýchodní části trasy metra A potom zajišťují autobusy, které obvykle končí u stanic metra. Ty, které jezdí na Skalku, odklonil dopravní podnik na Strašnickou, a ty, které jezdí na Depo Hostivař, končí během výluky až na Želivského. Na konečné autobusů tak je možné přestoupit na tramvaj XA. Městské autobusy také změnily své trasy na severozápadě Prahy, některé autobusy jezdí z Dejvické až na Hradčanskou, kde je možné přestoupit na více tramvají.

TRASA LINKY XA:

  • Podbaba – Vítězné náměstí (stanice Dejvická) – Hradčanská – Malostranská – Staroměstská – Národní třída – Karlovo náměstí (metro B) – I. P. Pavlova (metro C) – Náměstí Míru – Flora – Želivského – Strašnická – Nádraží Strašnice

OBSLUHA DALŠÍCH STANIC METRA A:

  • Můstek: metro B
  • Muzeum: metro C, tramvaj 11
  • Skalka: autobusy 111, 125 a 329 prodloužené na Strašnickou
  • Depo Hostivař: autobusy 101, 223, 263, 266, 364 a 366 prodloužené na Želivského

ODKLONY AUTOBUSOVÝCH LINEK:

  •  107, 119 a 147: jedou z Dejvické až na Hradčanskou
  • 101, 223, 263, 266, 364 a 366: nezajíždějí na terminál Depo Hostivař a jedou až na Strašnickou
  • 163: nezajíždí na terminál Depo Hostivař
  • 111, 125 a 329: jedou ze Skalky až na Želivského

Vyloučit celou trasu metra se dopravní podnik rozhodl, protože potřebuje vyměnit výhybky ve stanicích Náměstí Míru a Dejvická. Při první kompletní výluce linky A před rokem a půl se omezení podle údajů DPP dotklo asi 50 tisíc lidí.

Výměna výhybky ve stanici Dejvická
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek