Ministerstvo: Obce nemohou prodej kovů zakázat

Bohumín - Bohumín a další města na Karvinsku chtějí zakázat prodej kovů v komerčních sběrnách. Na základě změny vyhlášky o nakládání s odpady by tam lidé museli odevzdávat kovy a starý papír výhradně zdarma v městských sběrných dvorech. Radnice tímto způsobem chtějí bojovat proti zlodějům kovů i sběrnám, které mnohdy vykupují kradené věci. Podle názoru ministerstva vnitra města na takovou vyhlášku nemají právo.

Video Reportáž Terezy Krumpholzové
video

Reportáž Terezy Krumpholzové

„Obce nemohou nikomu zakazovat, aby prodával svůj kovový odpad a zároveň aby ho přestal vykupovat,“ prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Místostarosta Bohumína Lumír Macura (ČSSD) ovšem tento názor odmítá. „Budeme za vyhlášku bojovat, půjdeme třeba až k Ústavnímu soudu. Doufáme, že nám dají soudy za pravdu tak jako v případě heren,“ poznamenal Macura. Narážel na nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, kterým město obhájilo právo zakázat si videoterminály.

Nápad bohumínské radnice zakázat vyhláškou výkup některých kovů převzala i další města jako Karviná, Havířov, chce se přidat i Ostrava. Celorepublikově rozšířené krádeže kovů, které mnohdy vedou k obecnému ohrožení, jsou v aglomeracích Ostravska a Karvinska obzvlášť velkým problémem. Podle statistik způsobili zloději kovů v Moravskoslezském kraji jen v minulém roce škodu asi sedmdesát milionů korun.

28032012 Události CRT Poláková
Zdroj: ČT24

Recyklace je recyklace, zlobí se podnikatelé

Připravovaná vyhláška se provozovatelům prosperujících sběren rozhodně nelíbí. „Slovo recyklace bereme stále jako recyklaci, ne podporu zlodějů,“ zlobil se provozovatel sběrny a tvrdil, že v jeho sběrně se kradené poklopy od kanálu nebo dopravní značky nenajdou.

Bohumínští radní se na výtky, že se dopouštějí omezování svobodného podnikání, připravili. „Odpad, který nám lidé donesou do sběrného dvora, prodáme formou jednoduché soutěže sběrnám ve městě,“ vysvětloval bohumínský místostarosta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Kurc David

Odpadový hospodář Pavel Konečný ale míní, že to nestačí. „I kdybychom soutěž vyhráli a šrot získali, celoroční provoz neudržíme. Výkup by už nebyl denně, tak jako dosud, ale jen měsíčně či kvartálně. To bychom zkrachovali,“ tvrdí.

Představitelé Bohumína budou usilovat i o to, aby komerční sběrny a výkupy zmizely i ze zákona o odpadech, jehož novelizace se připravuje.