Na opravu Císařských lázní přispěje stát necelou polovinu

Karlovy Vary - Na rekonstrukci Císařských Lázní v Karlových Varech by měl přispět přímo stát. Z necelých 900 milionů, které jsou potřeba na opravu zchátralé národní kulturní památky, by mělo ze státního rozpočtu přijít zhruba 400 milionů. O další náklady se má podělit město a kraj.

Na státním příspěvku se dnes shodlo vedení Karlovarského kraje s členy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Podle předsedy výboru Václava Votavy (ČSSD) je jedna z možností, aby se rekonstrukce dostala do státního rozpočtu už při jeho sestavování.

Druhou možností je pozměňovací návrh při jeho schvalování. „To by ale znamenalo, že bude nutné peníze někde ubrat. Pokud to bude rozumný návrh, jsem ochoten ho podpořit,“ řekl Votava.

Císařské lázně, které byla postavené koncem 19. století podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera, jsou od roku 2010 národní kulturní památkou. Přesto do budovy zatékalo a celý objekt trpí výraznou vlhkostí.

Zanderův sál
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Sokol

Patří mezi pět nejcennějších budov v Karlových Varech, zavřené jsou ale lázně už téměř 20 let. Historickou budovu zevnitř mohou obdivovat jen návštěvníci filmového festivalu či výstav. Nejvíce lidí interiéry vidělo v hollywoodských filmech. Natáčela se zde bondovka Casino Royale či akční komedie Rytíři ze Šanghaje.

Vedení města i kraje objekt prodat nechce

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) upozornil, že Císařské lázně jsou nejen národní kulturní památkou, ale také jednou z nejdůležitějších staveb města, které se společně s dalšími evropskými lázeňskými městy snaží o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Ačkoli se už objevila i varianta vstupu soukromého investora nebo případně i prodej Císařských lázní, hejtman i primátor dnes svorně prohlásili, že u prodeje by být nechtěli.

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková dnes řekla, že ministerstvo sice na Císařské lázně v minulých letech přispělo a letos má připraveno dalších 1,5 milionu korun, ve srovnání se stamiliony, které jsou zapotřebí, to je ale malá pomoc.

„Na celý program záchrany architektonického dědictví máme ročně na všechny památky 150 milionů korun,“ uvedla Matoušková. Kraj i město jsou přitom ochotny začít stavět byť i jen s příslibem peněz od státu.

Projekt rekonstrukce, jak jej připravoval Karlovarský kraj, zahrnoval jak samotnou záchranu cenných architektonických prvků, tak i vnitřní úpravy, které by například umožnily, aby zde našel zázemí Karlovarský symfonický orchestr. Vedle toho by se prostory měly využívat jako galerie či vzdělávací centrum.

Video Na opravě Císařských lázní by se měl podílet stát
video

Na opravě Císařských lázní by se měl podílet stát