Západočeský útulek přišel o koně, podle veterinářů je týral

Nýřany (Plzeňsko) – Na azyl pro zvířata Dream Horse v západočeských Vejprnicích se zaměřili veterináři. Zajímali se o koně, který v azylovém zařízení pobývá dva roky a podle bývalé majitelky se jeho stav výrazně zhoršil. Nýřanská radnice, která o případu rozhodovala, nařídila zabavit spolku koně, navíc zvířecímu azylu hrozí pokuta a zákaz činnosti.

Video Kvůli týrání koní hrozí vejprnickému útulku zákaz činnosti
video

Kvůli týrání koní hrozí vejprnickému útulku zákaz činnosti

Krajští veterináři vyrazili do Vejprnic, aby zkontrolovali stav koně, který je v místním zvířecím útulku dva roky. Veterinární správa podle ředitele Richarda Bílého zjistila „porušování zákonů“. Sdružení Dream Horse, které se spolu s místními dobrovolníky o zvířata stará, koním podle kontrolorů nezajišťovalo pravidelnou stravu, neposkytlo jim dostatečné výběhy ani přístřešky na noc.

Vedení útulku ale odmítá, že by se o svěřence starali špatně. „Naše zvířata jsou v naprostém pořádku, jak ve výživovém stavu, tak i co se týče jejich ustájení,“ ubezpečila Jitka Tomášková ze sdružení azylu pro zvířata.

Nýřanská radnice, která dostala případ na stůl, ale dala zapravdu veterinární správě a nařídila odebrání koní. V historii útulku se něco takového stalo poprvé. Sdružení se chce bránit, proti rozhodnutí městského úřadu se v nejbližších dnech odvolá a uvažuje i o sepsání petice. Současně mu ale kvůli týrání koní hrozí i pokuta a také zákaz činnosti.