Na Vysočině končí jediný psí hřbitov

Třebíč – Psí hřbitov v Třebíči, jediný svého druhu na Vysočině, končí. Radnice ho již dál nebude provozovat, hroby ale zatím nezlikviduje. Unikátní psí hřbitov, který nikde jinde na Vysočině nefunguje, doposud provozoval soukromník. Když svou činnost ukončil, pozemek vrátil městu. „To pohřebiště se nachází na místě, které asi není zcela vhodné pro toto zařízení, a navíc kapacita je v podstatě téměř už vyčerpána,“ podotkl mluvčí města Ivan Přibík.

Video Psí hřbitov v Třebíči končí
video

Psí hřbitov v Třebíči končí

Majitelé, kterým pes zemře, by se měli obrátit na veterináře, který jim doporučí další postup. Někteří pejskaři chtějí mít místo posledního odpočinku svého domácího mazlíčka nablízku, tak si jej pohřbí třeba i na zahradě. V takovém případě, ale musí být jáma hluboká minimálně 80 cm a neměla by být blízko studny. Kdo ale nemá vlastní pozemek, nemůže mrtvé zvíře bez povolení zakopat třeba v lese. 

„My napíšeme protokol a necháme pejska odvézt víceméně na spálení, tam si účtuje likvidační služba kolem 13 korun za kilogram,“ vysvětlil zvěrolékař. V Praze nebo v Brně pak fungují také zvířecí krematoria. Majitel si tam pro svého psího miláčka může zaplatit zpopelnění. Podle velikosti a hmotnosti zvířete vyjde žeh celkem až na 10 tisíc korun.