Zchátralá kasárna v Mostě jsou kulturní památkou. Majitelé kroutí hlavou

Most - Deset ze sedmnácti budov bývalých jezdeckých kasáren v Mostě se stalo koncem roku 2013 kulturní památkou. Řada budov v areálu je značně zchátralých. Zatímco radnice si libuje, vlastníci objektů nemají příliš velkou radost. Výrazně jim to totiž komplikuje zamýšlené rekonstrukce staveb a plány na jejich budoucí využití. Secesní kasárna jsou posledním původním místem starého Mostu, který musel ustoupit těžbě uhlí.

„Každý objekt, který je ještě zachován, by bylo dobře opečovávat,“ tvrdí náměstkyně primátora Hana Jeníčková (SMM). Všechny změny ale podléhají dozoru památkářů a majitelům jejich požadavky ztěžují plány na rekonstrukci. Objekty se statusem kulturní památky nesmí vlastníci nijak výrazně měnit. A náklady na opravy podle představ úředníků rapidně rostou.

Mostecký magistrát nabízí majitelům domů metodickou pomoc, díky níž se dozvědí třeba o tom, o jaké dotace mohou požádat. Od dotačních programů ministerstva ale výraznější pomoc čekat nemohou. Mostecko má k dispozici v rámci programu záchrany architektonického dědictví 360 tisíc na devadesát památek.

Video Rekonstrukce kasáren v Mostě se řídí pokyny památkářů
video

Rekonstrukce kasáren v Mostě se řídí pokyny památkářů

„Dostanete v průměru tři tisíce korun na celou takovou stavbu, která by potřebovala 20 miliónů,“ kroutí hlavou jeden z majitelů budovy v areálu Milan Machovec. Stejně jako ostatním vlastníkům mu zřejmě nezbude, než pátrat po dalších finančních zdrojích, například v zahraničních fondech nebo u nejrůznějších nadací.