Podívejte se: Operační středisko policie po milionové rekonstrukci

Jihlava - Integrované operační středisko krajských policistů na Vysočině prošlo zásadní rekonstrukcí. Policisté mají nyní k dispozici moderní technologie. Nové digitální programy umožní větší operativnosti při mimořádných událostech a zlepší spolupráci s hasiči a záchranáři.

Operační důstojník má před sebou několik monitorů, na nichž vidí okamžitou polohu jednotlivých hlídek v terénu, mapy s vyznačenými železničními přejezdy a dalšími důležitými dopravními body či údaje o telefonních číslech. „Policista může například okamžitě vyhodnotit vzdálenost jednotlivých hlídek k místu události a tím jejich činnost efektivně koordinovat,“ přiblížil vedoucí operačního odboru krajského policejního ředitelství Dušan Vybíral. Systém umožňuje také přímé propojení telefonických hovorů policistů, hasičů a záchranářů.

Projekt za 31 milionů korun si vyžádal stavební úpravy, rozšíření silnoproudých a slaboproudých rozvodů pro připojení nových pracovišť v operačním sále i místnosti krizového řízení. Počet pracovišť na operačním středisku se zvýšil z osmi na dvanáct. „Většina těchto pracovišť je vybavena stoly s nastavitelnou výškou pracovní plochy, což se stává na obdobných pracovištích v Evropě standardem,“ doplnil Vybíral.

Zmodernizované krajské operační středisko v Jihlavě
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Evropská dotace z regionálního operačního programu uhradila 85 procent z celkových nákladů, policie financovala nezbytné stavební úpravy. Projekt se podařilo dokončit přibližně s ročním předstihem.

Integrované operační středisko policie na Vysočině funguje od ledna 2007. Jedním z důvodů jeho vzniku bylo i řízení krizových situací na dálnici D1. Do té doby bylo nutné veškeré zásadní krizové situace koordinovat přes tři krajské policejní správy v Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Současná modernizace je součástí celostátního projektu, spolufinancovaného z Evropské unie.

Zmodernizované krajské operační středisko v Jihlavě
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Nová technologie umožní v budoucnu operační řízení s napojením na takzvané střechové řešení, které bude představovat národní informační systém integrovaného záchranného systému. Ten by měl zajistit kvalitnější vytěžení informací z tísňových hovorů a vyšší účinnost operačního řízení. Očekávaným efektem je zkrácení dojezdových časů na místo mimořádné události a zajištění úzké policejní spolupráce jednotlivých krajů a také mezi ostatními základními složkami integrovaného záchranného systému.