Tramvaj má na přechodu vždy přednost, upozorňuje kampaň

Praha – V hlavním městě se už popáté koná informační kampaň Není cesty zpět - upozorňuje na riziko srážky chodců s tramvají. Jsou to právě chodci, kdo téměř vždy střet zaviní. Loni řešili policisté jen v hlavním městě 72 takových dopravních nehod. Akce je zaměřená hlavně na děti, pro které je připravená speciální tramvaj s fotografiemi a přednáškami.

Nepozornost je většinou hlavním důvodem srážek tramvají s lidmi. Ti se při přecházení vozovky často nesoustředí a i díky modernějším a méně hlučným kolejím jednoduše blížící se soupravy neslyší. Často také špatně odhadnou jejich rychlost. Jen v loňském roce následky srážky tramvaje s chodcem nepřežily čtyři osoby. „Byť ale číslo 72 vypadá děsivě, od roku 2007 je to druhé nejnižší číslo všech střetů tramvají s chodci,“ konstatovala krajská koordinátorka preventivní činnosti Zuzana Pidrmanová.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že tramvaj jako kolejové vozidlo má v dopravním provozu vždycky přednost, a to i na přechodu pro chodce, kde ostatní vozidla musí chodci umožnit bezpečné přecházení. „Kromě křižovatek, které jsou řízeny světelně, musí chodec vždycky umožnit projetí tramvaje, aniž by vstoupil do její dráhy,“ upozornila Pidrmanová.

Lidé stále zapomínají, že chodec nemá přednost před tramvají

Chodci často při přecházení silnice neberou v potaz, že tramvaj je kolejové vozidlo, které nemá volant a nemůže z cesty uhnout. „Neuvědomí si, že má dlouhou brzdnou dráhu, protože souprava tramvaje váží desítky tun. Brzdná dráha při obsazenosti lidmi je samozřejmě o několik desítek metrů delší než u běžného vozidla,“ podotkla Pidrmanová.

  • Technický ředitel DPP Jan Šurovský: „K zabránění kolize s jiným vozidlem nebo s chodcem má řidič tramvaje jedinou možnost – včas tramvaj zastavit. Brzdná dráha nezatížené tramvaje T3 z 50 km/h činí 56 m. Osobní vůz stejnou rychlost ubrzdí na 28 metrech, a navíc se může na rozdíl od tramvaje překážce vyhnout.“ 

Preventivní kampaň, konaná ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie hl. m. Prahy, si tak klade za cíl upozornit chodce, a zejména školáky, na rizikové chování v silničním provozu s ohledem na provoz tramvají. Speciální tramvaj bude také vyzdobena plakáty se zebrou, která radí chodcům v otázce bezpečnosti silničního provozu. Od pondělí 28. dubna je na bezpečnost chodců upozorňováno hlášením v tramvajových vozech na vybraných zastávkách, a to po dobu jednoho měsíce.

Video Pozor tramvaj!
video

Pozor tramvaj!