Videomappingový festival ukázal třináct tváří baťovské fabriky

Zlín – Strohá funkcionalistická budova v baťovském areálu ukázala svou barevnou tvář. Respektive třináct tváří. Právě tolik týmů se ve Zlíně utkalo při prvním videomappingovém festivalu. Videoprojekce šité přesně na míru fasádě bývalé tovární budovy připravili studenti uměleckých škol.

Největší stálá videomappingová plocha v ČR má rozměry 60 na 10 metrů a z protější budovy na ni míří 5 vzájemně propojených projektorů. Ve dne jde o bývalou tovární budovu, včera v noci ji ale mladí umělci zcela proměnili. „Festival se jmenuje Maska právě z toho důvodu, že pro realizaci videomappingových projekcí se používá takzvaná maska, to znamená obkreslení objektu, baráku, fasády do podoby masky, se kterou potom tvůrci dál pracují,“ uvedl spolupořadatel Dušan Sviečka.

Video NO COMMENT: Fasáda Baťova institutu jako videomappingová plocha
video

NO COMMENT: Fasáda Baťova institutu jako videomappingová plocha

První ročník videomappingového festivalu přilákal tři desítky mladých umělců. První cenu získal tříčlenný tým z Ústí nad Labem, který do Zlína přivezl náročnou animaci, která se zamýšlí se nad tím, kam až může vést vývoj techniky. Pracovali na ní dva měsíce. Účastníci festivalu nechali fasádu Baťova institutu mimo jiné sežrat mravenci, nebo dokonce shořet. I takové tváře včera bývalá továrna dostala.

VideomappingVideomapping je směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty, např. fasády domů nebo interiéry budov. Pro přípravu kvalitní projekce je nutná předchozí znalost scény, často jsou vytvářeny 3D modely prostoru budovy nebo fasády domu, aby bylo docíleno dokonalého splynutí světelného divadla se scénou. Výsledek poté připomíná sekvence filmu, ve kterém se reálná kulisa prolíná s virtuálním dějem, např. z fasády domu se vynořují jednotlivé cihly, z oken se vyklánějí lidé a vylétají předměty, ze střechy stéká vodopád atd.

Obecně hlavním smyslem videomappingu jsou projekce, které spolupracují s vybraným objektem a usilují o rozbití vnímání perspektivy u diváka. Pomocí projektorů lze zakřivit a zdůraznit jakýkoliv tvar, linii nebo prostor. Všechno se stává iluzí.

Zdroj: Wikipedie