Nový šéf NP Šumava připustil, že některé projekty zastaví

Vimperk – Dočasný ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený, který právě dnes začal úřadovat, chce prověřit všechny připravované projekty. Připustil, že některé z nich pozastaví, ale nehodlá jen tak zavrhnout všechny projekty, jež vznikly za minulého vedení parku. Hubený ve funkci nahradil Jiřího Mánka, jehož minulý týden odvolal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Hubený se stal desátým ředitelem šumavského národního parku od jeho vzniku v roce 1991.

„Slibujeme si od tohoto kroku stabilizaci na území parku, lepší komunikaci se všemi cílovými skupinami,“ poznamenal náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, který Hubeného do funkce uvedl. Mánek s řízením parku skončil, jelikož se s Brabcem neshodl na filozofii vedení území. Snažil se prosadit zákon, který by přímo určoval pravidla na Šumavě. Brabec se ale spíš kloní k zákonu o národních parcích obecně. „Považujeme náš návrh za správnou cestu, jelikož je levnější, rychlejší, systémová a koncepční,“ řekl k tomu Dolejský.

Hubený uvedl, že nehodlá zavrhnout všechny projekty navržené předchozím vedením. Chce se nejprve se všemi záměry seznámit. „Myslím si, že je tu rozjeta spousta pěkných projektů. Netvrdím, že je budu brzdit, ale budu se snažit je korigovat,“ řekl Hubený. Dodal, že se projekty bude zabývat v následujících dnech a týdnech.

Video Hubený: Můj přístup je spíš udržovací
video

Hubený: Můj přístup je spíš udržovací

Hubený: Můj přístup je spíš udržovací

02.05.2014 1420

Nový ředitel šumavského parku

Dočasný ředitel by měl vést park přibližně rok. Do té doby chce ministerstvo připravit výběrové řízení na nového šéfa. Hubený plánuje i personální změny. „Nevyměním teď celé vedení. Ale myslím si, že v horizontu jednoho měsíce bude tak polovina lidí nahrazena jinými,“ avizoval Hubený.

Doposud vedl Chráněnou krajinnou oblast Šumavy. V minulosti působil jako náměstek ředitele šumavského parku Františka Krejčího. Tomu kritici vyčítali, že byl hodně nakloněn ekologům. Mánek naopak podle aktivistů chtěl park více otevřít turistům. V porovnání v těžbě dřeva však pod vedením Mánka několikanásobně klesl počet pokácených stromů oproti době, kdy území vedl Krejčí.

Odchod Mánka vyvolal vlnu nesouhlasu zejména u zástupců svazu obcí šumavského národního parku. Podle nich se bývalý ředitel významně snažil prosazovat zájmy lidí žijících na Šumavě. Obávají se, že tento trend s nástupem nového šéfa skončí. Kvůli odvolání Mánka svolal senátor Jan Veleba na čtvrtek 8. května protestní akci do Horní Plané na Českokrumlovsku.