Plán geotermální elektrárny je v Tanvaldu třaskavé téma

Tanvald (Jablonecko) – Zastupitelé Tanvaldu odmítli výstavbu geotermální elektrárny. Petici proti ní podepsalo 2 116 lidí, což je zhruba třetina celého města. Odpor proti záměru vyslovily i stovky lidí, kteří do posledního místa zaplnili hlediště kina Jas, kam přišli na veřejné zasedání zastupitelstva.

Video V Tanvaldu odmítli plány na geotermální elektrárnu
video

V Tanvaldu odmítli plány na geotermální elektrárnu

Místním se nelíbí především plánovaná lokalita chystané stavby, která by podle záměrů investora měla vzniknout v obydlené oblasti – v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T společnost Entergeo. Záměr má souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí, není v rozporu s územním plánem. Elektrárna počítá s pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí (HDR), kde se vháněná voda ohřeje a odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím příliš rozšířený.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy od 2,9 do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Investor tam nakonec musel projekt zastavit, přestože do něj investoval bezmála miliardu korun. I v Německu provázely podobný projekt otřesy.

Obava z otřesů a v Česku neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo loni postavili lidé v Semilech a v nedalekém Benešově, kde chtěla firma také elektrárny stavět. Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a případně čerpání vody omezí a při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály ho zcela zastaví. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.

Jednatel společnosti Entergeo SE Zbyněk Šonka považuje zamítavé stanovisko zastupitelů za podlehnutí emocím na úkor věcných argumentů. Projekt by podle něj městu přinesl levné teplo a pracovní příležitosti. Upozorňuje, že souhlasné stanovisko města nepotřebuje. Většina dotčených úřadů už záměr v minulosti odsouhlasila. Starosta Petr Polák si nemůže než přát, aby státní správa v dalším dějství stanovisko zastupitelů vzala v potaz.