Dva měsíce po požáru umělci zahráli pro Libušín

Rožnov pod Radhoštěm – Spirituál kvintet, Javory, Fleret či Buty – tyto kapely i další umělci se dnes sjeli do Rožnova pod Radhoštěm, aby v tamním muzeu vystoupili na benefiční akci Den pro Pustevny. Výtěžek půjde na obnovu vyhořelé chaty Libušín. Navzdory deštivému počasí na akci dorazilo zhruba 1 700 lidí.

Valašské muzeum v přírodě přišlo letos v březnu o jeden ze svých klenotů – chatu Libušín na Pustevnách zničil požár. I když velkou část škody za 80 milionů korun pokryje pojistka, muzeum i tak potřebuje na obnovu památky další peníze. Vyhlásilo proto veřejnou sbírku. A se sbíráním peněz měl pomoci i dnešní benefiční Den pro Pustevny.

„V rámci dopoledního programu se mohli malí i velcí návštěvníci těšit na pohádkové pásmo Rádia Junior a Zoru Jandovou, umělecké dílny a ukázky výroby z papíru, proutí, vlny, hlíny, předení na kolovratu a řezbářství,“ uvedla mluvčí muzea Petra Valíčková. Dospělí si odpoledne užili koncerty Spirituál kvintetu, kapely Two Voices, Javory, Fleret či Buty.

Program Dne pro pustevny, který muzeum pořádá ve spolupráci s Českým rozhlasem, najdete zde.


Video Ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš
video

Ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš

Ve veřejné sbírce, která byla po požáru Libušína vyhlášena, bylo ke konci dubna už 4,7 milionu korun. Obnova chaty, která sloužila jako restaurace, by mohla být hotová do tří let. Peníze ze sbírky pokryjí další investice, jako nový protipožární systém.

Sto let tradice lehlo popelem

Památka vyhořela v noci z  2. na 3. března letošního roku. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce poškodil umělecky hodnotnou jídelnu. Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt z roku 1899 nesl jméno bájné kněžny Libuše. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše.

Video NO COMMENT: Interiér chaty Libušín po požáru
video

NO COMMENT: Interiér chaty Libušín po požáru

Příspěvky na opravu vyhořelé JurkSbírková pokladnička na obnovu Libušínaovičovy chaty je možné posílat na účet 107-6978880207/0100. Finanční sbírku spravuje Valašské muzeum v přírodě. Více o sbírce, stejně jako aktuální stav sbírkového konta, najdete zde. Lze také zasílat dárcovské SMS ve tvaru DMS PUSTEVNY na číslo 87777.


Vyšetřovatelé zjistili, že se plameny rozšířily zvenčí budovy. Dál připadají v úvahu dvě možnosti – úmyslné založení požáru nebo varianta, že oheň vznikl nedbalostí, například odhozenou cigaretou či kvůli zábavní pyrotechnice.