Les ukrajinských křížů se z Prahy stěhuje do Bratislavy

Praha/Bratislava - Symbolický hřbitov za oběti ukrajinských demonstrací, který vznikl na konci dubna v pražských Vršovicích, se přesune do Bratislavy. Více než stovku křížů si převzali zástupci slovenského občanského sdružení Jablko a v následujících dnech je instalují na náměstí Svobody v centru slovenské metropole.

V Moskevské ulici v pražských Vršovicích 108 křížů minulý týden umístili pražští Ukrajinci společně s českými sympatizanty proevropského směřování Kyjeva. Les křížů na travnatém palouku byl pojmenován Hřbitov nebeské setniny. Odkazuje k jednotce o síle sta mužů, na které se dělila domobrana kyjevských zastánců proevropského směřování země. Jejich odpor vedl k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Na zeď také organizátoři připevnili parte se stručným příběhem obětí. Chtěli tak upozornit, že na Ukrajině umírali konkrétní lidé, kteří měli své rodiny. To vše zaujalo i slovenské občanské sdružení Jablko. S českými organizátory se proto dohodli na spolupráci a výpůjčce. Dnes si kříže v Praze převzali a umístí je na náměstí Svobody v Bratislavě, naproti budově Úřadu vlády.

Video Kříže za ukrajinské oběti putují z Prahy do Bratislavy
video

Kříže za ukrajinské oběti putují z Prahy do Bratislavy