Pacienti dluží nemocnicím miliony za poplatky, chybí na koupi drahých přístrojů

Brno - Pacienti dluží nemocnicím za neuhrazené regulační poplatky miliony korun. Vedení nemocnic proto uvažuje o odprodeji pohledávek vymahačům dluhů. Za dlužné miliony by totiž zdravotnická zařízení ráda nakoupila například rentgeny nebo ultrazvuky, kterých mají nedostatek.

Brněnské fakultní nemocnici například dluží pacienti na poplatcích přes šest a půl milionu korun. Stejně stojí i přenosný rentgen, který má ale nemocnice pouze jeden a ráda by si koupila další. Lékaři ho používají na sálech při nejtěžších zákrocích.

Nemocnicím proto s dlužníky dochází trpělivost. Řada z nich totiž ani přes opakované upomínky poplatky nezaplatí. „Uvažujeme o tom, že bychom tyto pohledávky v podstatě odprodali externí firmě, protože tato výše se pohybuje přes dva miliony korun už od roku 2011,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Šárka Urbánková.

Ředitel Úrazové nemocnice v Brně Karel Doležal se ale obává, že dlužné částky už nemocnice nikdy nevymůže: „Když už posíláme dopis podruhé, potřetí a stojí mě 25 korun a pacient dluží třicet korun, tak je to kontraproduktivní. Víme, že takové částky asi už nikdy nevymůžeme.“

Z rozhodnutí Ústavního soudu přitom pacienti už od letošního roku nemusí platit stokorunový poplatek za den hospitalizace. Právě ty nejčastěji lidé neplatili. Zrušení hrozí i třicetikorunovým poplatkům. Pacienti by je měli přestat platit od ledna příštího roku. Devadesát korun za ošetření na pohotovosti ale zatím zůstane. 

Video Neuhrazené regulační poplatky jdou do milionů
video

Neuhrazené regulační poplatky jdou do milionů