ÚOHS chyboval, Turnov přišel o miliony. Chce se o ně soudit

Turnov (Semilsko) – Kvůli omylu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zvažuje Turnov, že se bude soudně domáhat šesti milionů korun. Ty musel zaplatit jako odškodnění stavební firmě poté, co ÚOHS zrušil již uzavřenou smlouvu na stavbu autobusového terminálu u nádraží. Později ale soud zjistil, že se antimonopolní úřad zmýlil a soutěž byla v pořádku. Firma ale skončila bez smlouvy, město zase bez šesti milionů.

Video Turnov zvažuje žalobu na stát
video

Turnov zvažuje žalobu na stát

Verdikt ÚOHS o turnovském autobusovém terminálu přišel v době, kdy už se stavělo. Úřad zpochybnil zákonnost výběru stavitele a nařídil městu zopakovat ho. Město muselo zaplatit pokutu 360 tisíc korun státu, ale především šest milionů stavební firmě, která přišla o zakázku. Když soud konstatoval, že nechybovalo město, nýbrž ÚOHS, úřad pokutu vrátil. Penále pro firmu ale Turnovu nikdo nevrátí a stejně tak peníze za konzervaci stavby a druhý výběr dodavatele. Radnice proto zvažuje, že se bude o miliony soudit se státem. „Poškodili nás časově i finančně. Museli jsme stavbu začínat dvakrát. Jednak je to i rovina skutku, který na nás spáchali – že nás z něčeho nařkli,“ uvedl turnovský místostarosta Jaromír Pekař (ODS).

Firma Euromont, která o zakázku přišla, o žalobě na stát již přemýšlela. Nakonec ji ale nepodá. „Rozmysleli jsme si to. Soud by trval roky,“ zdůvodnil generální ředitel Euromont Group Petr Klíma.

Turnovská radnice ještě zvažuje, zda žalobu skutečně podá. Nechá svůj případný nárok posoudit právníky. ÚOHS považuje turnovský případ za ukončený od okamžiku, kdy městu vrátil pokutu. Nic dalšího přidat nechce.

Příprava stavby autobusového terminálu v Turnově začala v blízkosti železniční stanice v roce 2004. Od roku 2011 začala zastřešená betonová stavba sloužit cestujícím. Město za ni zaplatilo 50 milionů korun.