Žacléř byl celý den bez elektřiny, úřad se proměnil v manufakturu

Žacléř - Žacléř na Trutnovsku byl kvůli revizi od rána celý den bez elektrického proudu. Jde jen o první část plánované odstávky - podobná bude situace i příští týden. V případě dotazů se mohou lidé obrátit na Poruchovou linku 840 850 860840 850 860, která je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Nejvíc starostí s odstávkou energie měly úřady. Místo práce s počítačem proto úředníci celý den plnili dva tisíce obálek s hlasovacími lístky pro nadcházející evropské volby. Děti z místní základní školy ale zůstaly doma. Škola využila mimořádné ředitelské volno k výměně osvětlení ve třídách. Jedno z mála míst, kde žárovky přesto svítily, byla samoobsluha na náměstí. Majitel pořídil už před lety záložní generátor, protože zde jsou výpady proudu časté.

Bez elektřiny lidé nesmějí zůstat déle než dvanáct hodin

Podle zákona musí energetici oznámit plánovanou odstávku alespoň patnáct dní předem. Bez elektřiny pak lidé nesmějí zůstat déle než dvanáct hodin. Energetici v Žacléři a jeho okolí kontrolovali kilometry vedení. „Preventivní kontroly děláme hlavně z důvodu bezpečnosti a omezení poruchovosti v uvedených oblastech. Ve větších městech je to po částech, takže určitě to není, že bychom vypnuli například celý Hradec Králové,“ dodala mluvčí ČEZ, Hradec Králové Šárka Beránková.

Video Žacléř se musel obejít den bez elektřiny
video

Žacléř se musel obejít den bez elektřiny