Vztah Libereckého kraje a ČD v regionu - pokuty, pokuty, pokuty

Liberec – Dvacet sedm milionů pokuty požaduje Liberecký kraj na Českých drahách za to, že dvě tratě na Semilsku údajně obsluhují vlaky s nedostatečným vybavením. Přestože nejde o první spor na toto téma, dopravce se proti postihu ohradil. Dohromady už vedení kraje od ČD žádá přes 40 milionů, část dokonce vymáhá soudní cestou.

Video Liberecký kraj chce 27 milionů od ČD
video

Liberecký kraj chce 27 milionů od ČD

Mezi inkriminované tratě kraj řadí třeba úsek z Lomnice nad Popelkou do Staré Paky. „Vozidla nebyla vybavena vnitřním a vnějším audiovizuálním systémem, který jsme si stanovili do smlouvy, aby kvalita pro cestující byla vyšší,“ uvedl pro ČT důvod sankce vedoucí krajského dopravního odboru Jan Čáp.

Dráhy přiznávají, že systémem nedisponují všechny soupravy, ale adekvátně jej prý zastoupí pracovník ČD. Vlakvedoucí navíc poskytne pomoc třeba se zavazadlem a podává jakékoli informace, což překračuje rámec služeb v uzavřených smlouvách. Dráhy považují požadovaný finanční postih za nemravný, zaplatit měly do konce dubna. Kraj se ale nebrání ani mimosoudnímu řešení.

Už v minulosti vyměřil úřad hejtmana drahám pokuty třeba za pozdní nasazení moderních souprav Stadler a také za zpožďování vlaků. Vyčíslenou škodu 16 milionů vymáhá kraj soudně. Dopravce ale nesouhlasí ani s výpočtem v těchto případech, dosud zaplatil jen tři miliony.