Pojďte posedět na ulici, zve Týden města

Brno - Jíst, pít, povídat si, tančit nebo třeba zhlédnout divadelní představení, to vše je možné dělat na ulici. Jedním z cílů akce Týden města, která až do neděle pořádá na různých místech Brna happeningový a kulturní program, je zlepšení sousedských vztahů v moravské metropoli.

„Chtěli bychom, aby se náměstí stalo naším druhým obývákem a ulice místy, kde stojí za to se na chvíli zastavit,“ zamýšlí se dramaturg Týdne města Jakub Kořínek. Kulturní program, který potrvá až do 18. května, zve Brňany na bleší trhy, komentované procházky, společné grilování nebo ukázku flamenca v ulicích. „Podílí se na tom architekti, urbanisté, divadelníci, produkční i režiséři. Jsou to prostě nadšenci, kteří se zajímají o veřejný prostor,“ popsala účastníky akce organizátorka Hana Stříbrná.

Podrobný program Týdne města najdete zde.


Záštitu nad projektem, jenž má probudit zájem o své město, převzala Nadace Partnerství. „V rámci akce se například penzista z domu u náměstí pochlubí svou sbírkou pohlednic. V průběhu Týdne města si tak budou obyvatelé moct na ulicích hrát, zažít alternativní kulturu a poznávat své sousedy. Nejlepší pohled na městskou krajinu je totiž z pohovky, kterou někdo vytáhl před dům, z ní se nejlépe kochá scenérií budov a lidí,“ dodává Kořínek.

Akce se konají po celém Brně
Zdroj: Týden města

Společně mohou návštěvníci Týdne města diskutovat nad problémy Brna, například potřebou zelených ploch ve městě. Společná cyklojízda má zase upozornit na nedostatečné zázemí pro cyklisty a jedna z akcí zase apeluje na hosty, aby sesbírali židle a přinesli je do sociálně vyloučených lokalit, protože například v ulicích Cejl, Bratislavská či Francouzská je minimální možnost k posezení.

„To, co je vybočením z denní reality, by se mohlo stát každodenní záležitostí. Tenhle formát ukazuje vlídnou tvář města, že město je tu pro lidi a nejen pro auta,“ prohlásil ředitel Moravské galerie Jan Press, který se dopoledne spontánně připojil k neformální snídani v Solniční ulici. „Zabrali jsme parkovací místa jako motoristé, ale přijeli jsme na kole a přivezli jsme si stoly. Když bude chtít někdo zaparkovat, ukážeme mu náš parkovací lístek a pozveme ho na snídani,“ popsal hlavní smysl alternativní akce Mikuláš Černík. „Chceme ukázat, že ulice bez aut by mohly být krásné. Snídat pohromadě je navíc moc příjemné,“ uzavřel Černík.

Video No comment: Týden města
video

No comment: Týden města