Za pokus zabít dceru fridexem dostala žena 12 let

České Budějovice - Českobudějovický soud dal ženě za pokus o vraždu tříleté dcery 12 let vězení. V lednu jí přidala do jidla a pití jedovatou nemrznoucí směs - fridex. Děvče přežilo jen díky rychlé pomoci zdravotníků, které přivolal otec dítěte.

Soud uznal ženu vinnou z pokusu o vraždu. Neshledal, že by chtěla dítě vědomě usmrtit. Podle znalců podaná dávka jedu nemohla dítě zabít. Ženě proto senát stanovil odnětí svobody na 12 let, a to ve věznici s ostrahou a ústavní psychiatrické léčení, neboť dosavadní ambulantní léčba nepřinesla výsledky. Žena navíc musí zaplatit léčení dítěte zdravotnické pojišťovně a dítěti dát za újmu na zdraví přes 50 tisíc korun.

Žalobkyně Dagmar Šimáková považuje za důležité vyjádření vyššího soudu, aby zhodnotil snahu ženy usmrtit vlastní dítě. „Mám za to, že pro mimořádné snížení sazby nebyly dány podmínky,“ řekla po rozsudku. Zdůraznila opakované podání fridexu dceři i obeznámení ženy s rizikem. K činu se ovšem doznala a pomohla jej objasnit a nebyla trestaná, proto žalobkyně pro ni chtěla trest na spodní hranici sazby 15 až 20 let.

Naopak obhájce tvrdil, že si žena nebyla vědoma fatálních důsledků činu, neměla v plánu dítě zabít. Když na ni otec udeřil, vylíčila mu, co se stalo, a ten zavolal lékaře. Žena malé dceři nejprve přimíchala chemikálii do jogurtu, poté co ho dítě snědlo, přilila mu matka fridex ještě do vody se šťávou. Dcera ji odmítla pít, stěžovala si, že jí nechutná.

Žena před soudem uvedla, že byla ve svém životě zklamaná. Vyprávěla, jak ji nejprve týral její adoptivní otec a klid prý neměla ani v manželství. „Ze začátku byl vztah v pořádku. Ale když se nám narodila dcera, tak mě manžel bil, nadával mi. Podala jsem i několikrát trestní oznámení na policii,“ řekla obžalovaná.