Hokejové stadiony v Ostravě mají čidla, která upozorní na úniky čpavku

Ostrava - Dva ostravské hokejové stadiony mají jako první v Česku speciální hlásiče amoniaku. Amoniak neboli čpavek se používá mimo jiné k chlazení ledových ploch na zimních stadionech. Je to toxický a štiplavý plyn, který dráždí sliznici. Když se člověku dostane do plic, může způsobit i smrt. Zabezpečovací systém lépe ochrání návštěvníky stadionů i okolní obyvatele při případných haváriích nebo poruchách chladicích zařízení, kterým kolují tuny čpavku.

Čidla, která upozorní na únik amoniaku, jsou v ČEZ Aréně v Ostravě-Vítkovicích a také ve strojovně hokejového stadionu Sareza v Ostravě-Porubě. „Systém čidel, který je napojen na pult integrovaného záchranného systému, monitoruje amoniak ve volném prostoru a předává informace o jeho hodnotách. Díky tomu je možné při případných haváriích účinněji chránit obyvatele před jeho účinky,“ uvedla vrchní komisařka moravskoslezských hasičů Kateřina Blažková. Při manipulaci s čpavkem, který je lehčí než vzduch, se ve strojovně spustí kropicí zařízení, plyn s vodou klesne na zem a odteče do speciální jímky. Voda ale dokáže zachytit jen část. „Zbývající amoniak, jeho koncentrace i směr šíření monitorují čidla,“ dodala Blažková.

Video Moravskoslezští hasiči sledují úniky amoniaku ze zimních stadionů
video

Moravskoslezští hasiči sledují úniky amoniaku ze zimních stadionů

Moravskoslezští hasiči sledují úniky amoniaku ze zimních stadionů

Ostravské hokejové stadiony mají čidla na úniky čpavku

Vzhledem k tomu, že chlazení čpavkem se na stadionech běžně používá, nejsou havárie až tak výjimečné. Loni na podzim například amoniak unikl netěsnícím ventilem ze strojovny zimního stadionu v Hořovicích, předtím hasiči likvidovali únik čpavku na zimním stadionu v Rosicích na Brněnsku. Způsobilo ho prasklé potrubí pod ledovou plochou. Před čtyřmi roky policie evakuovala tři sta lidí kvůli úniku čpavku na stadionu Hvězda v pražských Voskovicích. Zavinil ho dělník, který nechtěně navrtal potrubí s tímto plynem.

Ze stadionu v Ostravě-Porubě uniklo větší množství čpavku naposledy v roce 1997. „Při rekonstrukci ledové plochy tehdy došlo k poškození čpavkového kanálku,“ vzpomínal Milan Baranyk, který se stará o techniku na stadionu.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela doplnil, že projekt chemického monitorování platí město Ostrava a Evropská unie, odborným garantem jsou hasiči. „V současné době připravujeme zavedení obdobného systému v dalších městech Moravskoslezského kraje - v Havířově, Kopřivnici, Studénce, Vítkově a Opavě,“ uvedl Kůdela.