Opravená budova Jihočeského muzea je bez expozic, nejsou peníze

České Budějovice – Novorenesanční hlavní budova Jihočeského muzea na českobudějovickém Senovážném náměstí je po rekonstrukci a po dvou letech se opět otevřela veřejnosti. Muzejní palác dostal při opravě nové krovy, střechu, okna, nová je i půdní vestavba, fasáda a vchod, celá budova je navíc bezbariérově přístupná. Výstavní sály se rozšířily i do někdejších kanceláří a depozitářů. Opravená budova ale paradoxně bude sloužit pouze pro výstavy, na vybavení dlouhodobých expozic nejsou peníze.

Na slavnostní otevření opravené budovy Jihočeského muzea se i v pracovní den přišly podívat stovky lidí, organizátoři oslav chtěli dát vzpomenout na první otevření budovy před 111 lety. Zatím ale budou lidé navštěvovat muzeum jenom občas. Přístupná bude během dnů otevřených dveří, o víkendu a potom opět při krátkodobých výstavách – v příštím roce se otevře expozice k 750 letům Budějovic. Před stálým otevřením bude potřeba vybavit expozice a na to muzeum nemá peníze. „V rozpočtu kraje nejsou a EU je mezi programovacími obdobími,“ poukázal ředitel muzea František Štangl. Vedení instituce chce dojednat dotace na zařízení expozic pro příští rok, bude jednat s radními a zastupiteli. Alespoň část prostor by ale mohla být trvale přístupná již v létě.

Zatím se tak Jihočeské muzeum ve své hlavní budově může pochlubit pouze renovovanými prostory, které však ještě čekají na využití. Přesto jde podle muzejníků o zásadní změnu. „Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrátí původnímu účelu, tedy výstavní a klubové činnosti,“ uvedl emeritní ředitel muzea Pavel Šafr.

Video Opravená budova Jihočeského muzea je bez expozic
video

Opravená budova Jihočeského muzea je bez expozic

Pro budoucí expozice zatím experti připravují scénáře. Měly by se věnovat historii Českých Budějovic a jeho pivovarnictví či sklářství, další expozice bude národopisná, věnovaná Prácheňsku, Doudlebsku a Kozácku. Prostřednictvím přírodovědných sbírek bude zastoupena i Šumava. Muzeum chce také představit svoji pozoruhodnou sbírku vltavínů, která je v zemi druhá největší.

První muzejní sbírky byly v Budějovicích zpřístupněny veřejnosti na jaře 1877 v domě U Tří korun vedle radnice. Dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v novorenesančním slohu byl otevřen v roce 1903. Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí. Poslední výstavu před rekonstrukcí Klostermannova Šumava navštívilo 70 tisíc lidí.