ÚOHS: Advokát Harrachova v kauze Crystalex byl předražený

Harrachov (Semilsko) – Pokutu 40 tisíc korun udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže městu Harrachov. Týká se vleklého sporu o dluh za Crystalex – město si na obranu před stomilionovým dluhem najalo právníka Tomáše Vašíčka, kterému zaplatilo devět milionů korun. Podle ÚOHS tak porušilo zákon o veřejných zakázkách. Radnice musí pokutu zaplatit, starostka Eva Zbrojová (Demokratická regionální strana) ji ale chce vymáhat po svém předchůdci Tomáši Plocovi (ODS) a dalších členech bývalého vedení města, které smlouvu s Vašíčkem schválilo.

Video ÚOHS: Advokát Harrachova v kauze Crystalex byl předražený
video

ÚOHS: Advokát Harrachova v kauze Crystalex byl předražený

Služby advokáta Tomáše Vašíčka, který zastupoval Harrachov ve sporu o dluh po Crystalexu, byly téměř desetkrát dražší než je obvyklé, tvrdí současná harrachovská starostka Eva Zbrojová – obvyklé náklady se podle ní pohybují kolem milionu korun, smlouva s Vašíčkem však byla více než devítimilionová. Shodla se tak s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který kvůli předražené zakázce udělil městu pokutu 40 tisíc korun. „Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí konstatuje, že postupem předchozího vedení města Harrachov došlo k porušení zákona, když nebylo realizováno řádné výběrové řízení, ačkoli město mělo k tomuto dostatek času a bylo to jeho povinností,“ shrnula starostka Zbrojová.

Město bude pokutu vymáhat od bývalého vedení města, které smlouvu s advokátem v roce 2010 uzavřelo. Extarosta Ploc ale již dříve uvedl, že tehdy Harrachovští neměli na výběr – po předchozích neúspěších se rozhodlo odvolat k Nejvyššímu soudu, ale mělo na to pouze čtvrt roku, a tak nebyl čas na soutěž. „Tak jsme oslovili tři advokátní kanceláře, dvě z nich ale z časových důvodů odmítly,“ uvedl. Podle starostky Zbrojové ale tři měsíce na soutěž stačí. „Sami jsme si to ověřili, když jsme byli o dva roky později v podobné situaci,“ poukázala.

Kromě pokuty se město zabývá i samotnou platbou právníkovi. Ten dostal téměř 3,5 milionu korun, zbytek potom postoupil společnosti, která je teď vymáhá. Město ale zaplatit nechce, naopak. „U soudu se teď domáháme vrácení zhruba 2,4 milionu, které jsme advokátovi vyplatili,“ sdělila starostka.

Tomáš Vašíček přitom ve svém úkolu uspěl – Nejvyšší soud dal městu za pravdu a vrátil věc Vrchnímu soudu. Spor o stomilionový dluh ale Vašíček přesto neukončil, Vrchní soud totiž zopakoval svůj předchozí verdikt. Vše se změnilo až po druhém dovolání k Nejvyššímu soudu, který nakonec vrátil spoj na krajskou úroveň. To už Harrachov zastupoval jiný právník.

Smlouva města s Vašíčkem se týkala sporu o stomilionový dluh spojený s privatizací Crystalexu. Podle později zrušeného rozhodnutí Vrchního soudu v Praze měla převzít radnice v roce 1993 spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem i závazek 16,8 milionu korun, který se postupně úroky a penále zvýšil na 100 milionů. Radnice od začátku pohledávku, kterou vymáhala firma J. F. World Brokers, zpochybňovala. Zastupitelstvo totiž převzetí dluhu nikdy neschválilo, dokonce o něm ani nejednalo. Naposled Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že město dluh platit nemusí. Město ale očekává, že se žalobce odvolá. Celá kauza už město podle starostky stála bezmála 4,7 milionu korun.