Průmyslovou zónu v Blansku čeká rozšíření. Práci najdou desítky lidí

Blansko - Až čtyři stovky pracovních míst by mohly vzniknout v blanenském průmyslovém areálu Vojánky. Investor, který tamní pozemky získal od města, plánuje výstavbu sedmi výrobních hal. Investice za 350 milionů by měla do posledního místa zaplnit čtyřhektarovou plochu. Radnice by za prodej pozemků mohla utržit více než 16 milionů korun.

Výrobce minibiků, zpracovatel plechu nebo výrobní hala na plošné spoje - ti všichni už mají své místo v průmyslovém komplexu Vojánky. Nový investor, který má o areál zájem, už má prý jednotlivé firmy, jež by chtěly sídlit v Blansku, nasmlouvané.

Zelená plocha o rozloze zhruba šesti fotbalových hřišt by se už příští rok mohla výrazně proměnit. V první vlně tu mají vyrůst tři výrobní haly ze sedmi. „Jednáme s firmami z širšího regionu Blanska, od Svitav po Brno. Budou to především firmy z oboru strojírenství a elektroniky,“ vysvětlil plány předseda představenstva Real Global Investment Libor Barták.

Zatímco část hal si firmy jen pronajmou, některé si přímo odkoupí. Rozšíření stávající výroby zvažuje i blanenský výrobce minibiků Blata. Letos totiž navázal spolupráci s indickým výrobcem. „Půjde o vývoj a současně také o výrobní areál, kde bychom chtěli udělat linku na výrobu motocyklů,“ popsal majitel firmy Pavel Blata.

Rozšíření haly sníží nezaměstnanost na Blanensku

V areálu by mohlo už příští rok vzniknout až 150 pracovních míst, vytvářet by se měla i v dalších letech. „Dimenze areálu je až 400 lidí, kteří tam můžou pracovat,“ dodal Barták.

Pro Blanensko je to dobrá zpráva, bez práce tam teď je přes pět tisíc lidí. „Okres Blansko je, byl a bude okresem strojírenským a elektrotechnickým. Pokud by nová místa vznikla ve strojírenství a elektrotechnice, potěšilo by nás to,“ reagoval na zprávu o možném rozšíření zóny vedoucí oddělení trhu práce z blanenského úřadu práce Jiří Dvořák.

Radnice navíc doufá, že se jí díky rozšíření zóny podaří vyjednat vybudování nového tahu z Brna na Svitavy - silnice R43. „Při jednání s vládou nebo s Ředitelstvím silnic a dálnic by to byl jeden z velmi výrazných argumentů pro podporu výstavby této silnice,“ myslí si starosta města Ivo Polák (ČSSD).

Také v nedalekých Boskovicích už mají tamní průmyslovou lokalitu zaplněnou. Zbývají tu jen poslední volná místa. Aktuálně tu hledají další volné plochy, kam by mohli investory nalákat, a zvýšit tak zaměstnanost Boskovických. I blízký Adamov, kde v minulosti zkrachovaly známé strojírny, dnes areál využívá pro vícero menších firem.

/*json*/{"map":{"lat":49.36892768356755,"lng":16.648479384826707,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{"0":{"lat":49.3805567689641,"lng":16.64381504058838,"radius":261.72230917785134}},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/