Stovky garáží z 80. let u Karlových Varů jdou k zemi

Karlovy Vary - V Karlových Varech vrcholí jedna z nejrozsáhlejších demolic v dějinách města. Na jeho okraji těžká technika likviduje stovky nevyužívaných garáží vybudovaných v 80. letech. Některé garáže zůstaly tak, jak je lidé kdysi opustili, včetně aut. V posledních letech už pouze chátraly a stahovali se do nich bezdomovci a narkomani. Demolice se ujalo město, komplikují ji ale vlastnické vztahy a exekuce.

Video Chátrající garáže u Karlových Varů město odstraňuje
video

Chátrající garáže u Karlových Varů město odstraňuje

Do roku 1989 místo, kde si motoristé vyměňovali zkušenosti, leštili karoserie aut a trávili tam i celé víkendy. Tehdejší způsob života dnes připomínají už jen torza. V moderní době mít auto zaparkované kilometry od bydliště už nikdo nechce.

„Zdržovali se tady feťáci, bezdomovci, pár garáží vyhořelo, takže to byl zásadní problém pro obyvatele Staré Role, významný problém,“ uvedl Petr Bursík (ODS), náměstek primátora Karlových Varů. Jen za úklid odpadu v okolí garáží zaplatily Karlovy Vary během tří let milion a půl. Pozemek je města, nabídlo proto, že ho vyčistí na vlastní náklady. Demolice ale nebude jednoduchá. Město musí vyřešit vlastnické vztahy, některé objekty jsou totiž v exekuci. Vyčištěné místo má sloužit podnikatelům pro drobnou výrobu.

Stovky garáží na ploše o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních postavili lidé v 80. letech v rámci Akce Z. V té době při podobných akcích sami obyvatelé města budovali i prodejny, služebny Veřejné bezpečnosti nebo pošty. „Ten kdo odmítl, tak prostě byl komunistickými úřady, aparátčíky, funkcionáři potom zván k různým pohovorům a mělo to nepříjemné důsledky pro spoustu lidí,“ podotkl historik Jan Nedvěd, Muzeum Karlovy Vary.