U Křižanova spadlo sportovní letadlo, pilot zahynul

Křižanov (Žďársko) – V blízkosti areálu zemědělského družstva u vysočinského Křižanova havarovalo malé sportovní letadlo. Vleklo větroň, který se před nehodou stihl odpojit. V kokpitu havarovaného stroje byl jeden člověk, který po pádu zahynul.

Letecká nehoda u Křižanova se stala kolem půl jedenácté dopoledne. Jednalo se o malé sportovní letadlo, typ zatím záchranáři neupřesnili. Po dopadu začalo hořet, zasahovali u něj proto hasiči. Přijeli také záchranáři, pilotovi, který v letadle byl, však už pomoci nemohli. Utrpěl podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové popáleniny na 90 procentech těla a lékaři mohli pouze konstatovat úmrtí. „Při pádu nedošlo k žádným dalším zraněním,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle Musilové spadlo letadlo na pole v blízkosti areálu zemědělského družstva. Startovalo z nedalekého letiště křižanovského aeroklubu, vleklo větroň. Ten se včas odpojil a pilot bezpečně přistál, informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Příčinou havárie se bude zabývat Úřad pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, vyšetřování může podle inspektora Stanislava Suchého trvat několik týdnů.

Svědek nehody popsal, že motorové letadlo vlekoucí větroň začalo náhle klesat. „Spadlo 'na nos', okamžitě po pádu začalo hořet a za dvě minuty vybuchlo,“ řekl s tím, že letělo během dne s větroněm již počtvrté. Pilot, který zahynul, byl podle místních zkušený.