Horko v Praze o něco teplejší: Dvě nádrže na koupání nemají vodu

Praha - Na koupání v rybníku Šeberák v Kunraticích a v nádrži na sídlišti Lhotka můžou Pražané tohle léto zapomenout. V obou městských částech se lidé domáhají napuštění koupališť prostřednictvím petic. Se soukromými investory vyjednávají i úřady, ale zatím bez úspěchu.

Video Horko v Praze o něco teplejší: Dvě nádrže na koupání nemají vodu
video

Horko v Praze o něco teplejší: Dvě nádrže na koupání nemají vodu

Vloni touhle dobou byla pláž na rybníku Šeberák v obležení. Letos ani následující dvě sezony si tu lidé nezaplavou. Společnost Ogopogo rybník Šeberák koupila s tím, že ho vyčistí a zrekonstruuje břehy, kde by kotvily luxusní hausbóty.

Tím, že ho vypustila, ale narazila na odpor starousedlíků i radnice. Ta podala na firmu Ogopogo už několik stížností kvůli špatnému hospodaření a nepovolenému výlovu. „Provedli jsme záchranný výlov zbytku drobných plevelných ryb, které by při letnění mohly uhynout. Výlov byl v souladu s předpisy,“ brání se firma. Vedení radnice neskrývá zájem o případný odkup. „Jistě bychom zvážili možnost jeho výkupu za cenu, za kterou investor tento rybník nabyl,“ podotkla starostka Ivana Kabelová.

Rybník se má odbahnit a následně zrekonstruovat. Šeberák tak může zůstat bez vody několik let. Na přítocích chce developer vybudovat nádrže, které zadrží sediment. Šeberák se pak v budoucnu nebude muset vypouštět ani bagrovat. Dosud jedno z nejšpinavějších koupališť v metropoli by mělo mít čistší vodu. Revitalizaci ale developer platí hlavně kvůli projektu výstavby luxusních celoročně obyvatelných hausbótů. Už před dříve s nimi na úřadech sice narazil, investici v řádu stovek milionů korun ale dál prosazuje a počítá s vybudováním deseti zařízení.

Chátrá i koupaliště na Lhotce

Bez koupaliště jsou už druhým rokem i obyvatelé několika sídlišť v Praze 4. Areál Lhotka chátrá. Magistrát a vlastník firma Eco Investment se nejsou schopni dohodnout na směně pozemků nebo odkupu. Jednat s investorem zkoušela i městská část. Na kauze se podle starousedlíků snaží zviditelnit jen politické strany, které Lhotku mají jako předvolební téma. I kdyby se radnici povedlo s investorem Lhotky dohodnout na pronájmu, letos by se koupaliště už stejně nepodařilo zpřístupnit.