Nový Osek se chce ucházet o vlastní pozemky

Velký Osek (Kolínsko) – Obec Velký Osek se stále nezbavila dluhů, které se na ní svalily kvůli zkrachovalému projektu výstavby národního rychlobruslařského stadionu. Bývalý starosta Jiří Otta ho plánoval zbudovat na kraji obce za 1,5 miliardy, nesehnal ale investora. Společnost Velkoosecká sportovní, jejímž akcionářem obec je, se dostala do konkurzu. Osmimilionový dluh narostl kvůli nesplácení pohledávek na 13 milionů.

Video Dluhy za nepostavenou halu ženou Velký Osek do dražby
video

Dluhy za nepostavenou halu ženou Velký Osek do dražby

Jiří Otta vedl velkooseckou radnici v roce 2010. Olympijský úspěch Martiny Sáblíkové, která v malé obci občas pobývá, přiměl tehdejšího starostu ke smělému plánu. „Ta hala by byla nejmodernější, jezdili by sem lidi z celého světa, obec by prosperovala,“ shrnuje dnes svůj záměr.

Společnost Velkoosecká sportovní se stala vlastníkem obecních pozemků, kde měla hala vyrůst, stejně tak i přilehlého fotbalového hřiště. Na projekty a studie padlo téměř 8 milionů, Jiří Otta tvrdil, že investora pro stavbu haly má. „Jednali jsme s řadou investorů, pak byla krize, jednáte s jedním, s druhým, to je normální investiční výstavba,“ tvrdí.

V čele obce ho ale vystřídal Pavel Drahovzal a ten bez investora nemínil riskovat. „Věřitelé, kteří společnosti půjčili spoustu prostředků v řádu milionů, požadují peníze zpátky. Konkurz byla jediná varianta, jak ochránit vklad obce do společnosti,“ uvedl. Podle insolvenčního správce se pozemky zatím nedaří zpeněžit.

Jedná se o fotbalové hřiště a vedlejší pozemek. Do chystaného výběrového řízení, v němž uspěje nejvyšší nabídka, se hodlá obec také přihlásit. V případě úspěchu by tak v podstatě kupovala zpět svůj vlastní majetek. Podle starosty Drahovzala jde ale o jedinou možnost, jak zaručit spolkům, které na pozemcích fungují, že budou moci i nadále. Jaké peníze bude Velký Osek ochoten za své pozemky zaplatit, rozhodnou ještě v následujících dnech zastupitelé.