Vozíčkáři závodí s lidmi bez handicapu 24 hodin a nonstop

České Budějovice – V okolí jihočeské Hluboké dnes probíhá čtyřiadvacetihodinový závod Generali Survival, ve kterém měří své síly vozíčkáři a sportovci bez handicapu. Náročné klání v tzv. víceboji o přežití nabízí účastníkům dvacítku disciplín včetně potápění nebo slézání umělé stěny.

Video Jižní Čechy hostí extrémní závod (nejen) vozíčkářů
video

Jižní Čechy hostí extrémní závod (nejen) vozíčkářů

Hlavní myšlenkou sportovního zápasu je podle jeho pořadatelů zapojení vozíčkářů do závodu nehandicapovaných, a to zejména v těch disciplínách, kde paraplegici nejsou omezení. „Neexistuje sport pro zdravé a sport pro postižení, je jen pohyb, který děláte s láskou nebo bez ní,“ uvádějí pořadatelé.

Do závodu se přihlásilo 43 dvojic, deset je smíšených, tedy zdravý sportovec a vozíčkář. V noci i ve dne urazí přes 150 kilometrů a absolvují víc než dvacet různých disciplín. Potápí se, jezdí na kolech i na vozících, šplhají přes řeku po laně a musí taky zvládnout divokou řeku nebo střelbu.

Letošní víceboj probíhá již po třinácté, končí dvě hodiny před půlnocí. Obdobný fyzicky i psychicky náročný závod pořádají také ve Francii, inspirovali se v Čechách.