Zdravotnický třesk na Královéhradecku. Kraj mění řízení všech nemocnic

Hradec Králové – Rozsáhlou proměnou prochází řízení zdravotnické péče v Královéhradeckém kraji. Se začátkem prázdnin skončí vedení všech čtyř krajských nemocnic a posílí i pravomoci jejich zastřešující organizace – Zdravotnického holdingu. Podle kritiků ale vzestup servisní instituce povede k tomu, že bude holding pouze odstávat peníze, jež by se užily právě v zadlužených krajských nemocnicích.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Bilderbox
Video Plat pro šéfa Zdravotnického holdingu vzbudil rozruch
video

Plat pro šéfa Zdravotnického holdingu vzbudil rozruch

Kraji patří nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem, přičemž každá je samostatnou obchodní společností – a všechny se potýkají s dluhy, jejich celková ztráta činí 320 milionů korun.

Za této situace se kraj pouští do rozsáhlé restrukturalizace; od 1. července už nemocnice nepovedou ředitelé-zaměstnanci, ale předsedové představenstev, tedy manažeři, které lze ihned odvolat. Za svá rozhodování budou ručit i osobním majetkem. Cílem je podle hejtmana zlepšit hospodaření nemocnic tak, aby mohly začít umazávat ztrátu z minulých let, letos by měl celkový dluh klesnout o 60 milionů.

V ředitelském křesle největší krajské nemocnice v Náchodě ke konci června skončí Miroslav Vávra, který se vrátí k řízení nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice v Jičíně a v Trutnově by měli dál z pozic šéfů představenstev vést Dana Kracíková a Roman Koudele. Jméno nového ředitele Náchoda zatím není známo.

Rudý hadr? Stotisícový plat pro šéfa holdingu

Všechny nemocniční šéfy bude nově jmenovat tříčlenné vedení Zdravotnického holdingu, servisní organizace, která krajské nemocnice zastřešuje. V jeho čele od začátku května stojí pražský lékař Jiří Skřivánek, jenž v dubnu vyhrál výběrové řízení na šéfa holdingu – a právě jeho pozice momentálně vzbuzuje výrazné kontroverze.

Coby šéf holdingu řídí šest zaměstnanců, prostředníků mezi krajem a nemocnicemi. Ve své funkci ovšem pobírá více než 130tisícový plat, což je víc, než kolik bere krajský hejtman, i víc než ředitel Fakultní nemocnice, který řídí třiadvacet klinik a 3 000 lékařů a sester. „Tento plat, který je hrazen z veřejných prostředků, je vysoce nepřiměřený a lze ho považovat za rabování veřejných peněz,“ konstatuje Vladimír Derner, krajský zastupitel za lidovce.

Na platy si holding vydělává tak, že nemocnicím pronajímá přístroje, které jim koupil kraj. Inkasuje i nájem za sanitky od záchranné služby. „Jsem znechucená z toho, že holding, který má být jen servisní organizací, z nemocnicí jen vysává peníze. V kontextu toho, že znám platy primářů a jiných odborníků, považuji takový plat za nehorázný,“ dodává předsedkyně nemocničních odborů Iva Řezníčková.

Podle hejtmana Lubomíra France jsou odměny pro vedení přiměřené a v souhrnu nejsou větší, než byly platy ředitelů v předcházejícím období: „Věci jsou nastaveny motivačně. Jsou to přiměřené odměny.“ Problém ve výši honoráře nevidí ani sám Skřivánek: „Nestydím se vůbec. Plat je důstojný, je na spodní hranici a v rámci nemocnic úměrný.“