Turnovský stadion s koupalištěm zdraží, zastupitelé povolili vyšší úvěr

Turnov (Semilsko) – Dvanáct let od úmrtí hoteliéra Bohuslava Jana Horáčka se turnovská radnice vrací k myšlence na vznik rekreačního areálu u Jizery. Na jeho stavbě mělo město spolupracovat právě s Horáčkem, nyní si chce místo jeho příspěvku vzít úvěr. Jeho výši ale vedení města postupně mění. Nakonec přesvědčilo zastupitele, aby schválili 177milionovou půjčku. Podle opozice se tak ale město zbytečně zadluží a v příštím volebním období nebude mít na další investice.

Stavba areálu s koupalištěm a zimním stadionem měla původně stát 130 milionů korun, později 150 milionů a nyní si radnice nechala schválit úvěr na 177 milionů korun. „Došlo k různým drobnostem, které cenu navýšily,“ poznamenal turnovský místostarosta Jaromír Pekař (ODS). Zvýšení ceny schválilo zastupitelstvo o jediný hlas.

Zastupitelé, kteří se postavili proti zdražení stavby, tvrdí, že městská rada zadělala na problémy pro své nástupce. „Našim následovníkům jsme poněkud přistřihli investiční křídla a hodně jsme jim svázali ruce,“ uvedl zastupitel Ivan Kunetka (Turnovská koalice). Jeho kolega Tomáš Hudec (ČSSD) potom radnici kritizoval, že se místo úvěru raději nepokusila zajistit evropskou dotaci.

Vedení města trvá na tom, že kdyby úvěr nezvýšila, nemohla by stavba stadionu a koupaliště začít – za původně zvažovaných 150 milionů ji žádná firma, která se přihlásila do tendru, neudělá. Ukončení projektu by potom znamenalo spláchnout 60 milionů, které již město do jeho přípravy investovalo. Podle exstarostky a zastupitelky Hany Maierové, která je v Nezávislém bloku stranickou kolegyní současného starosty, tvrdí, že žádná vhodná dotační výzva nebyla k dispozici. „Bylo možné využít jedině program na rozvoj měst a tam nebyly takovéto částky k dispozici,“ poukázala. Místostarosta Pekař potom slíbil, že půjčka město výrazně nezatíží. „Sazba je příhodná na to, aby to město mohlo investovat do takové akce,“ řekl.

Pokud nenastanou komplikace s výběrovým řízením, má být zimní stadion hotový na konci roku 2015 a koupaliště o několik měsíců později.