Středočeský kraj hledá nového hejtmana, Řihák končí

Praha – Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) se vzdal funkce. Oznámil to klubu sociálnědemokratických zastupitelů. K rezignaci vyzvala Řiháka středočeská rada s tím, že by se měl plně věnovat své kandidatuře do Senátu a nekumulovat funkce. Jako nástupce hejtmana Řiháka připadá v úvahu jeho dosavadní náměstek Miloš Petera (ČSSD). Rozhodnutí bude na krajském výkonném výboru, který se sejde tuto středu. V pátek pak nového hejtmana budou muset potvrdit ještě zastupitelé. Opozice ale Řihákovo odstoupení kritizuje. Podle ní je výsledkem vnitrostranických třenic.

Josef Řihák před rokem a půl vedl středočeskou ČSSD do voleb. Ačkoli měla krajská sociální demokracie za sebou aféru kolem jejího bývalého hejtmana Davida Ratha, pod Řihákovým vedením ve volbách zopakovala volební vítězství – byť jen s těsným náskokem na KSČM a ODS. Minulý pátek ale vyzvali radní za ČSSD Řiháka, aby z pozice hejtmana ustoupil a hrozili, že ho v opačném případě odvolají.

Josef Řihák dnes oznámil krajskému klubu zastupitelů ČSSD, že své radní uposlechne a odstoupí: „Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit svého kapitána, tak by měl kapitán udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila a aby byli diváci spokojení. Jako sociální demokrat udělám vždy to, co je důležité pro sociální demokracii, a to je táhnout za jeden provaz.“ 

Náměstek hejtmana Miloš Petera výzvu zdůvodnil tím, že Řihák by chtěl obhájit své křeslo v Senátu a navíc chce kandidovat i do příbramského zastupitelstva. „Tak jsme přece jen vyhodnotili, že souběh funkcí by mohl odradit některé spoluobčany ve volbách,“ řekl Petera.

Miloš Petera, náměstek hejtmana: „Pro nás je důležité, aby se Josef Řihák věnoval naplno senátním volbám. To byl hlavní důvod, proč jsme ho vyzvali, aby pokud možno odstoupil z funkce hejtmana.“

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD: „Před komunálními a senátními volbami tím vysíláme směrem k veřejnosti, podobně jako v případě vyhlášení vnitrostranického referenda, jednoznačně pozitivní signál.“


Právě o předsedovi krajské ČSSD Peterovi se hovoří jako o možném novém hejtmanovi. Sám má ale rovněž více funkcí, kromě druhého nejvýznamnějšího křesla ve Středočeském kraji mu patří také starostenská židle v Nymburce a své místo má i v Poslanecké sněmovně. Sedí také v několika dozorčích radách. Slíbil však, že pokud se stane hejtmanem, poslaneckého mandátu se vzdá. „Informoval jsem pana předsedu Sobotku, že nejpozději k 31. 8. skončím ve funkci poslance,“ řekl ČT. 

Josef Řihák byl od vzniku krajského uspořádání v roce 2000 čtvrtým středočeským hejtmanem. Zatím nejdéle vydržel v čele kraje Petr Bendl (ODS), který byl hejtmanem mezi lety 2000 a 2008. Další volby ale prohrál a vystřídal ho David Rath. Ten odstoupil po necelých čtyřech letech kvůli obvinění z korupce a machinacím s veřejnými zakázkami. Do voleb potom zhruba čtyři měsíce vedla kraj Zuzana Moravčíková (ČSSD). Volebním lídrem a novým hejtmanem se potom stal Řihák, který v křesle vydržel rok a půl.

ODS: Řihákovo odstoupení je důsledek personálního boje uvnitř ČSSD

Zastupitelé za ODS ale vnímají Řihákovo odstoupení jako důsledek personálního boje uvnitř ČSSD. „V osobě pana Řiháka zřejmě ČSSD potřebovala nějakou tvář, která není spojená s bývalým vedením Středočeského kraje z dob pana Ratha. Teď, když se jim zdá, že se situace uklidnila, tak se opět chtějí velmi silně chopit moci na kraji,“ uvedl předseda klubu krajských zastupitelů Raduan Nwelati (ODS). „Všichni, kteří dnes tleskali, tak na panu hejtmanovi klečeli, aby odstoupil,“ dodal. Upozornil také, že Petera, který by mohl Řiháka vystřídat, byl Rathovým náměstkem a také tehdy i členem Rady.

Středočeská ČSSD v minulosti musela řešit různé spory. Organizaci rozdělila třeba volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu nebo likvidace povodňových škod. Hejtman si tehdy stěžoval na to, že radní jednají za jeho zády. Řihák si během dvou let ve funkci zase vyslechl kritiku například za sporný prodej příbramské polikliniky nebo špatné hospodaření kraje. Za svoji největší zásluhu naopak považuje to, že se podařilo zřídit nový odbor veřejných zakázek.

Video Řihák vyslyšel své kolegy a rezignoval na post hejtmana
video

Řihák vyslyšel své kolegy a rezignoval na post hejtmana

Řihák vyslyšel své kolegy a rezignoval na post hejtmana

z16, 23.6.2014

ODS k rezignaci Josefa Řiháka