Plzeňský kraj chce udržet jedinou zubní pohotovost

Plzeň – Plzeňský kraj hledá nové provozovatele lékařské pohotovosti. Pro případné zájemce má padesát čtyři milionů korun a smlouvy závazné na tři roky. Hejtmanství chce pacientům zajistit služby pro dospělé, děti i dorost, v kraji hodlá udržet i jedinou zubní pohotovost. Novinkou by měla být také čtyřiadvacetihodinová chirurgie. Právě zajištění zubní pohotovosti je obecně v krajích největší problém.

Zubní pohotovost je nyní v poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni. Poliklinika má ale smlouvu platnou jen do konce roku. Jediná zubní pohotovost v kraji se nyní musí přihlásit do výběrového řízení. „Provoz nepřerušíme, můžeme ale samozřejmě omezit čtyřiadvaceti hodinovou službu,“ uvedla ředitelka polikliniky Ilona Lískovcová.

Hejtmanství chce nabídnout prostor i konkurenci, přihlásit se může každý. Částka 54 milionů je rozdělená na sedm částí a měla by pokrýt celé území kraje od Tachova po Sušici. Zubařům by na další tři roky mělo stačit čtyři a půl milionu.

Právě Tachovsko je jediným okresem v kraji, kde není nemocnice. V mnoha případech jsou proto pacienti na pohotovosti závislí. Za zubařem musí v noci do Plzně. Naopak postaráno je o děti a dospělé. Chybí ale chirurgická pohotovost, v Plané funguje pouze ambulance. Během následujících tří let, by ale čtyřiadvacetihodinové péče měla být zajištěna.

Kraje mají obecně největší problém se zajištěním zubařské pohotovosti. Jde podle nich o poměrně nákladnou záležitost, především kvůli vytvoření zázemí a vybavení ordinace. Podle viceprezidenta Svazu pacientů ČR Josefa Mrázka je zajištění péče povinností krajů, ty to ale nedodržují.

Video Kraje mají problémy hlavně se zubní pohotovostí
video

Kraje mají problémy hlavně se zubní pohotovostí