Klášter v Teplé prožívá renesanci, do oprav jde půl miliardy

Teplá (Chebsko) - Klášter premonstrátů v Teplé prochází od loňska rozsáhlou rekonstrukcí. Celkem jde do oprav půl miliardy korun, což je největší investice v novodobé historii kláštera. Oprava klíčových prostor, konventu a prelatury skončí na přelomu roku. Památku si dnes prohlédl i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL): „Obnova kláštera v Teplé je obrovsky úspěšným projektem. Vidíme tu, jak je důležité umět čerpat evropské peníze.“ Klášter založil v roce 1193 český šlechtic Hroznata. Více o jeho historii si můžete přečíst zde.

„Cílem je vrátit objekt do stavu, v jakém byl zhruba na počátku 20. století. Standardně udržován byl totiž ještě během první republiky,“ uvedl ředitel památkového ústavu v Lokti Tomáš Karel. Klášter poté pustl a výrazně zchátral za socialismu, kdy v něm působila armáda. Tehdy byla zbořena i část objektů hospodářského zázemí.

Díky půlmiliardové podpoře z Integrovaného operačního programu se začalo s opravou podstatné části konventu a prelatury. „Byl tu velký problém s vlhkostí, řešilo se odvodnění, řešily se tradiční jílové izolace, které se dělaly nově, obnovovaly se odvodňovací kanály, které prochází objektem na řadě míst, některé byly ještě středověké, některé barokní,“ přiblížil Karel.

Klášter nabídne dřevařské a tiskařské dílny nebo výtvarný sál

V objektech se dělají i veškeré instalace a prostory dostávají novodobé technologie. „Konvent, neboli dvě křídla kláštera, budou sloužit jako dílny a zázemí pro tvorbu ve výtvarných, divadelních a hudebních oborech, část reprezentativní, tedy opatský byt a prelatura budou sloužit pro prezentaci toho, co se v konventu připraví,“ uvedl projektový manažer Václav Maršík, podle kterého se v objektu každý měsíc proinvestuje 20 milionů korun.

Postupně se obnovují i výmalby interiérů. Využívány jsou přitom unikátní metody, například na trhliny v klenbě odborníci používají speciální výztuhu. „Tvoří ji tkanina z uhlíkových vláken, na povrch konstrukce jsou přichycena epoxidovým lepidlem a opatřena na povrchu opět lepidlem a hrubším pískem, aby na to bylo možné provést definitivní úpravu,“ doplnil vedoucí projektu Jiří Witzany.

V klášteře s návštěvností 25 000 lidí ročně vznikne multifunkční centrum pro kulturní a vzdělávací aktivity. „Bude tu fungovat výchovně-vzdělávací program pro zájemce z řad mateřských škol, základních i středních škol. Sloužit bude i základním uměleckým školám pro víkendová soustředění. Bude tu keramická, sochařská, rukodělná dílna, dílna na práci se dřevem, papírem, tiskařská, literárně-dramatický sál, hudební zkušebny, výtvarný sál, multimediální dílna,“ uvedl manažer provozní fáze Tomáš Bartoníček.

Video Klášter v Teplé prochází nejrozsáhlejší obnovou v dějinách kraje
video

Klášter v Teplé prochází nejrozsáhlejší obnovou v dějinách kraje