PODÍVEJTE SE: Metro na Národní třídě opět staví

Praha – Stanice metra Národní třída se dnes po dvou letech otevřela lidem. Za opravu stanice včetně výstavby vestibulu a výtahů zaplatil dopravní podnik 671 milionů korun. Výstavba nákupně-administrativního centra Quadrio, který se tyčí nad stanicí, bude hotová až za několik měsíců, průchod centrem proto ještě otevřen není. Zítra ráno se také rozjedou tramvaje po opravené trati mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská.

Video Metro na Národní třídě opět staví
video

Metro na Národní třídě opět staví

Metro na Národní třídě opět staví

Otevření Národní třídy tématem Událostí v regionech

Nová stanice metra má podobný vzhled jako v minulosti, vyvedena je opět ve „zlaté“ barvě. Během rekonstrukce dělníci vyměnili eskalátory, obklady i technologie a technologické zázemí. Nový je také nerezový odvodňovací systém, který je umístěn za obklady. Na stěně podél jezdicích schodů budou nainstalovány reklamní digitální panely, které dokážou vytvářet neobvyklé vizuální efekty. 

Lidem zpříjemní cestování i několik novinek: dlouhé eskalátory jsou nyní rozdělené do dvou a jízdenku si bude nyní možné zakoupit v automatu pomocí bezkontaktní platební karty. Díky výtahům je stanice kompletně bezbariérová. Na výstup z výtahu do Lazarské ulice navazuje opravená tramvajová trať a zastávka, kde mohou pohodlně nastoupit a vystoupit lidé na vozíčku nebo rodiny s kočárky.

Stanice metra Národní třída
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Kvůli uzavření metra v minulosti protestovali především lidé z okolí, z přestavby se tak stalo i politické téma. Stanice totiž byla jednou z nejvyužívanějších. Náklady na výstavbu multifunkční budovy Quadro mají činit více než tři miliardy korun. Stavba bude dokončena až za několik měsíců, výstup z metra do budovy tak bude prozatím uzavřen.

Hrubá stavba obchodního centra Quadrio vyrostla za necelých šest měsíců poté, co byla dokončena stavební jáma o objemu 100 000 metrů krychlových. Stavbu původně chtěla stavět společnost Copa, kterou vlastní podnikatel Sebastian Pawlowski. Ten například Praze pronajal v minulosti Škodův palác v Jungmannově ulici za podle tehdejší opozice a současného vedení Prahy nevýhodných podmínek. Podnikatel již dům nevlastní a nevlastní ani budovu Quadrio, kterou od Pawlowského koupila firma CPI Group. Ta původní název Copa Centrum změnila na Quadrio.

Stanice metra Národní třída
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Stavět by se mohlo i nad Florencí

Národní třída ale není jediným místem, kde by se nad stanicí metra mohlo stavět a kde se už stavělo. Magistrát se totiž rozhodl, že si nechá vypracovat studii na výstavbu nad stanicí Florenc. Podle města jde o zanedbaný pozemek a do nové budovy by mohla Praha sestěhovat své úředníky ze zmíněného Škodova paláce. Budovu by spoluvlastnila Praha.

V uplynulých letech uvažoval dopravní podnik o prodeji a výstavbě také na Kačerově na trase C. Také tady mělo vzniknout nové administrativně-nákupní centrum. DPP nakonec pozemek nad stanicí neprodal. V minulosti byly zastavěny pozemky nad stanicemi metra na Chodově, kde vzniklo nákupní centrum. Cestující mohou z vestibulu metra vystoupit přímo do nákupního centra i na Floře nebo na Náměstí Republiky. Kanceláře a obchody vznikly také nad stanicí metra B Vysočanská.