Přibývá zločinů? Spíš smyšlenek, lidé tak chtějí získat svěřené peníze

Mělník – Policisté stále častěji zjistí při vyšetřování domnělého zločinu, že si ho údajná oběť vymyslela. Nejčastěji jde o falešná přepadení, kterými se lidi, již mají na starosti firemní peníze, snaží zlepšit svoji finanční situaci. Naposledy ohlásila přepadení, k němuž nedošlo čtyřiapadesátiletá servírka z Mělníka, podle které měli údajní zločinci ukrást také 50 tisíc korun z pokladny.

Když servírka z restaurace v mělnických Mlazicích zavolala policii s tím, že restauraci přepadla trojice zločinců, kteří ukradli 50 tisíc korun, policisté prověřili kamerové záznamy z místnosti. Ukázalo se, že vše fingovala – kamery, o nichž nevěděla, ženu zachytily, když shodila židli a na pohled bezdůvodně si lehla pod stůl. Nakonec servírka přiznala, že žádné přepadení nebylo. „Žena si loupežné přepadení vymyslela – k čemuž se následně přiznala –, protože byla ve finanční tísni. Byla na ni také uvalena exekuce v řádu několika stovek tisíc korun,“ shrnula policejní mluvčí Markéta Johnová.

Mělnické „přepadení“ by bylo možné označit za kuriózní, kdyby bylo ojedinělé. Ve skutečnosti zapadlo do prudce rostoucího počtu smyšlených přepadení, při kterých se domnělé oběti snaží získat peníze, jež jim byly svěřeny. Obdobný případ se stal loni před Vánoci, kdy posádka dodávky s penězi ohlásila přepadení, kriminalisté ale záhy zjistili, že šlo o podvod, při které vznikla více než čtvrtmilionová škoda.

Rostoucí počet falešných přepadení však souvisí s rostoucí zadlužeností lidí, na kterou poukazují občanské poradny. Ze všech dotazů, které řeší, se necelá polovina týká právě dluhů. „Obvykle to začíná jednou půjčkou, ale ty ostatní se na to nabalují. Někdy dojde k situaci, kdy si klienti berou další půjčku, aby pokryli tu původní,“ shrnula Hedvika Stuchlíková z nymburské občanské poradny, která se každý rok zabývá stovkou žádostí o pomoc, každý člověk přitom dluží v průměru 300 tisíc korun.

Poradny lidem radí, aby nenechávali řešení problémů na poslední chvíli. Pomoci v krajním případě může i soud, který schvaluje osobní bankroty. Před pěti lety krajský soud v Praze povolil řízené oddlužení 121 lidem, loni už jich bylo 2 927.