Poohří hlásí nejméně vody od 60. let, region chystá cisterny s vodou

Chomutov – S výjimečným suchem se potýká severočeská oblast v povodí Ohře, méně vody zde bylo naposledy před padesáti lety. Chod podkrušnohorských elektráren a podniků se sice daří zajistit díky nádržím, Severočeské vodovody a kanalizace se ale už připravují na zavážení pitné vody občanům.

Vodohospodáři hodnotí situaci jako nejhorší od doby pozorování, tedy od postavení Nechranické přehrady nedaleko Chomutova. Pátá největší přehradní nádrž v Česku byla vybudována v letech 1961 až 1968, a to zejména jako zdroj vody pro elektrárnu v nedalekých Tušimicích. „Průtoky na přehradě jsou za prvního půl roku nejnižší od její stavby,“ uvádí nyní Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Nejnižší průtoky, jakých lze dosáhnout, jsou na všech menších tocích. Zákaz čerpat vodu z potoků a řek platí na Mostecku, Chomutovsku, Ústecku či Teplicku. „Není celoplošný, ale platí na mnoha místech,“ doplňuje Cidlinský s tím, že situace je lepší pouze u systému nádrží a přehrad, tedy na Ohři a Bílině.

Za nedostatkem vody v tocích stojí především mírná, suchá zima, která v prvních třech měsících nevytvořila běžnou vodní zásobu. „Protože pak nenastaly měsíce s nadprůměrnými srážkami, nepodařilo se hydrologickou situaci dorovnat,“ vysvětlil hydrometeorolog Martin Novák. Vodu na zalévání tak nesmí čerpat zahrádkáři ani jiní. V případě porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 50 000 korun.

Severočeské vodovody se chystají na zavážení pitné vody

Pitná voda se zatím v Ústeckém kraji dostává. Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová ale informovala, že firma se připravuje na zavážení cisternami. „Zatím zavážíme jen naše vodojemy, ale čekáme, že se situace může zhoršit,“ uvedla. Podle ní problémy nyní způsobují hlavně lidé, kteří napouští bazény z (vodovodního) řadu nebo zalévají z řadu zahrady. „Pak nám volají sousedé těchto osob, protože se krátkodobě sníží tlak vody nebo se objeví usazeniny,“ doplnila Kardianová.

Situaci ovšem nenapraví ani lokální bouřky, které se krajem proženou. „Ty zlepší situaci na několik hodin, nejvýše na dva dny, pak zase voda odteče a průtoky klesnou na minimum,“ popsal Cidlinský. Podle něj by pomohly pouze plošné srážky. Spadnout by musely řádově desítky milimetrů vody.

Video Letecký pohled na vyprahlé Česko
video

Letecký pohled na vyprahlé Česko

Letecký pohled na vyprahlé Česko

Letošní červen patří mezi nejsušší měsíce v historii