Tříděním odpadu se dají ušetřit peníze

Šitbořice, Znojmo – Recyklace není jen nákladný způsob, jak ulevit přírodě, často se přímo vyplatí. Ve Znojmě nově z komunálního odpadu třídí dřevo. Radnice tak ušetří až milion korun ročně, a díky tomu mohla lidem z poplatku za odpad slevit stokorunu. I v Šitbořicích na Břeclavsku uleví ekologické chování rodinnému rozpočtu: pomocí čárových kódů určují, kdo víc vytřídí, a ten pak za odvoz odpadu zaplatí méně.

Papír, plasty, nápojové kartony, plechovky. Každý odpad do jiného plastikového pytle. Tak třídí odpad obyvatelé Šitbořic. Až je pytel plný, stačí na něj nalepit čárový kód, unikátní pro každou rodinu, a vytříděný odpad odevzdat. Za své ekologické chování pak rodina obdrží bonus v podobě slevy na poplatku za komunální odpad: čím víc kilogramů vytřídí, tím větší je sleva.

„Dřív jsem to nebral tak poctivě, ale teď se kdejaký papírek nebo kousek igelitu rozdělí do krabic, a když je toho dost na plný pytel, tak to dám na odvoz,“ popsal jeden z tamních obyvatel Mikuláš Vozdecký. „Teď naplním popelnici třeba jednou za dva měsíce, předtím jsem ji naplnil za dva týdny,“ dodal další z místních Jaroslav Konečný.

Video O třídění odpadu hovoří starosta Šitbořic Antonín Lengál (nez.)
video

O třídění odpadu hovoří starosta Šitbořic Antonín Lengál (nez.)

Systém lidem šetří peníze a zároveň je motivuje k soutěživosti. „Do systému se zapojilo 92 procent obyvatel Šitbořic, kteří teď poctivě třídí odpad,“ potvrdil šitbořický starosta Antonín Lengál (nez.). Na špičce žebříčku ve třídění odpadu jsou i samotné Šitbořice, které vedou nad dalšími obcemi, jež používají stejný systém nakládání s odpady.

Vše přitom začalo jako studentský experiment. „Systém vznikl v obci Uherčice, kde jsem dělal diplomovou práci na téma motivační systémy. Zájem byl takový, že v současné chvíli systém běží v deseti obcích a v městě Mikulov. Další čtyři projekty tento rok rozjíždíme,“ řekl autor nápadu Radek Staňka, který na Mendelově univerzitě studoval obor odpadové hospodářství. Podle něj tvoří obsah běžné popelnice ze 40 procent bioodpad a dalších 40 procent připadne na recyklovatelné materiály. Pouze pětina odpadu se nedá znovu využít.

Na odpadu ušetří i Znojmo

Že všechno nemusí končit na skládce, vědí i ve Znojmě, kde lidem letos rozdali nádoby na biodpad. A vniveč teď nepřijde ani vyhozené dřevo. Radnice se dohodla s firmou, která začala z komunálního odpadu třídit právě zbytky dřeva. Ty podle odhadu radnice tvoří zhruba třetinu ze šesti tisíc tun komunálního odpadu ve městě.

„Využili jsme zvýšené poptávky na trhu po dřevěných odpadech. Dřevo se bude dále využívat, město uspoří a ještě jde o šetrný přístup k životnímu prostředí,“ uvedl starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) s tím, že si radnice od nápadu slibuje úsporu až milion korun ročně. S vytříděným dřevem bude obchodovat zmíněná společnost, město ušetří především na poplatcích za skládkování. „Máme dva sběrné dvory, kam lidé vozí starý nábytek a jiné odpady ze dřeva. Dosud se všechen vozil na skládku,“ uzavřel Gabrhel.