O pardubickou Teslu nikdo nestojí, město ji nemůže ani vrátit

Pardubice – O areál bývalé pardubické továrny Tesla nemá nikdo zájem. Město, které ho získalo od Pardubického kraje, se marně snažilo areál, kde kdysi vznikaly televize i pasivní radiolokátory TAMARA, prodat. Protože by ale demolice starých budov stála kolem 20 milionů korun, soukromí investoři se do bývalé slavné továrny nehrnou. Město tak má problém – areál nemůže ani vrátit, kraj o něj nestojí.

Kraj sice zbavil bývalou továrnu ekologické zátěže, i tak o ni ale nikdo nestojí – staré budovy vesměs nejsou použitelné, celý areál je zarostlý. Jen demolice by stála 20 milionů. Podle náměstka primátorky Michala Koláčka (SPP) by připadala v úvahu „soutěž mezi developery“ na další využití. Ti však o starou továrnu nemají zájem. Využití by pro ni jen těžko nalezla i pardubická nemocnice, která s bývalou Teslou sousedí.

Představu, jak s Teslou naložit, tak mají pouze architekti. Ti by byli rádi, kdyby některé opuštěné budovy zůstaly stát. „Byl bych k tomu velmi citlivý a snažil se některé z hodnot ještě zachránit,“ podotkl architekt a současně městský zastupitel Milan Košař (Pardubáci).

Továrna, která dříve zaměstnávala téměř čtyři tisíce lidí a patřila mezi pilíře hospodářství tehdejšího východního bloku, je teď pouhou ruinou. Radnice uvažuje o tom, že areál nabídne zpátky kraji. Ale ani ten o převod nestojí.