Po letech snah u Hrdějovic opravili šestimetrový monument

České Budějovice – U Hrdějovic na jihu Čech historici a fanoušci aviatiky opravili a znovu odhalili jeden z největších leteckých pomníků první republiky. Připomíná havárii letounu, k níž zde došlo v roce 1924. Opravu iniciovala reportáž České televize.

Video Na jihu Čech odhalili pomník letecké havárie
video

Na jihu Čech odhalili pomník letecké havárie

Šestimetrový monument, který stojí na okraji pole zhruba kilometr od obce, byl dlouhodobě terčem vandalů. Ukradli z něj bronzové desky a postříkali ho barvou. Ještě před rokem ho zakrývaly křoviny. „Byl ve velice špatném stavu, zarostlý a posprejovaný,“ potvrzuje Jiří Šilha z českobudějovické vojensko-letecké historické společnosti. 

Právě historici letectví o opravu usilovali deset let, jenže na ni neměli peníze; Jihočeský kraj dal nakonec na vzkříšení monumentu 40 tisíc korun. „Ač je to připomenutí tragické události, stálo za to ho zrekonstruovat,“ říká nyní Patrik Červák z krajského úřadu.

Na podstavci jsou už opět obě desky. Bronz ale nahradil tentokrát plast. Kamenný monument za tratí na okraji pole teď začnou dobrovolníci hlídat. 

Místo připomíná letecké neštěstí z července 1924, kdy na poli vyhasly životy průkopníků letectví Františka Křečana a Jaroslava Vondráška. Při cvičném letu se jim vznítil motor a havarovali. Na pomník se složili vojáci, nechali ho postavit rok po havárii. Sochaři stála modelem sestra jednoho ze zahynulých letců.

Hrdějovický letecký pomník
Zdroj: ČT24