Mikulovská opozice se domáhá referenda u soudu. Kvůli tržnici

Mikulov – Hasiče vystřídá v bývalé požární zbrojnici tržnice, rozhodli zastupitelé Mikulova. I když tím radnice vyšla lidem vstříc, bude se věcí zabývat soud. Opozici se nelíbí, že o tom zastupitelé rozhodli sami, aniž by vyhlásili referendum, pro které se podařilo nasbírat dostatek podpisů.

„Přípravný výbor pro konání referenda splnil všechny zákonné podmínky, které vedou k tomu, aby zastupitelé místní referendum vyhlásili. To se nestalo,“ stěžovala si mikulovská opoziční zastupitelka Ilona Žišková Vágnerová (ČSSD). V plebiscitu se mělo hlasovat o tom, zda si lidé v bývalé hasičské zbrojnici přejí zřídit tržnici. Místo vyhlášení všeobecného hlasování položil starosta stejnou otázku zastupitelům, kteří se vyslovili pro to, aby v budově tržnice vznikla. „Vyšli jsme vstříc vůli občanů podepsaným pod peticí. Pakliže se objeví vhodný nájemce nebo budoucí vlastník, bude tam tržnice,“ potvrdil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

I když se zdánlivě není o co přít, přípravný výbor přesto trvá na referendu. „Nemáme důvěru v to, že vedení města udělá skutečně všechno pro to, aby našlo investora, aby se tržnici podařilo zřídit,“ uvedla Žišková Vágnerová. Pokud by bylo referendum vyhlášeno a k urnám by přišel dostatek lidí, bude výsledek hlasování závazný. Naopak tržnici, kterou schválili zastupitelé, může zastupitelstvo opět hlasováním proměnit v cokoliv jiného. Starosta ale varuje, že závazek by městu mohl přinést problémy. „Nemůžeme si zavírat vrátka pro případ, že se neobjeví provozovatel a referendum, které nás zaváže, nám znemožní na situaci reagovat,“ varoval Koštial.

Sporem se bude zabývat soud, který rozhodne, zda měli zastupitelé právo referendum nevyhlásit. „Zákon o místním referendu jasné říká, že pokud navrhovatelé splní všechny podmínky, zastupitelé referendum vyhlásí. Tečka,“ řekla Žišková Vágnerová. Podle právníka ale není situace tak jednoznačná. „Je nutnost přijmout podnět a povinnost se k němu vyjádřit a vydat usnesení. A je na uvážení zastupitelstva, zda je předmětné referendum vyhlášeno či nikoliv,“ upozornil advokát Jiří Zeman.

O tom, zda zastupitelé postupovali správně, rozhodnou soudci Krajského soudu v Brně. Vedení radnice ale žádný trest tak či tak nečeká - jedině dodatečné vyhlášení referenda.