Plánu na moderní olympijská centra kývnul i Ústecký kraj

Ústí nad Labem - Ústecký kraj schválil 60 milionů na jedno z národních olympijských center, které by mělo sloužit vodním sportům. Region tím splnil podmínku, aby mu stát přidal dalších 300 milionů na realizaci. Olympijských center má v ČR vzniknout šest a mají poskytnout zázemí nejen vrcholovým sportovcům, ale i laikům.

Odborníci řadí umělý kanál v Račicích mezi pět nejlepších na světě, přejet ho trvá 10 minut. Podle jednatele areálu poskytuje možnost ke konání světových soutěží. Zázemí už ale dosluhuje a staré vybavení je třeba vyměnit.

S výstavbou chce pomáhat i veslařský rekordman Václav Chalupa. Tvrdí, že běžné řeky pro sportovce už nejsou bezpečné: „Začíná tam být velký provoz motorových člunů, které moc nerespektují, že se tam pohybují menší lodě.“

Většina peněz má být investována do roku 2017, kdy se tady na kanále bude konat mistrovství světa v kanoistice. Všechna centra mají vzniknout v podobně starých, ale fungujících areálech - v Nymburce, Harrachově, Novém městě na Moravě a Ostravě. První už otevřeli v Prostějově.