Třikrát vytopené Divadlo ABC řeší, jak se bránit dalšímu dešti

Praha - Pražské Divadlo ABC řeší, jak zabránit dalšímu vyplavení. Přívalové deště už třikrát během posledních dvou měsíců zatopily suterén budovy. Splašková voda způsobila škodu za několik milionů. Kanalizační přípojky totiž nejsou schopné objem dešťové vody přijmout. Pojišťovna navíc divadlu vypověděla pojistnou smlouvu. Hlavní město coby provozovatel divadla již začalo hledat příčinu.

Zázemí Divadla ABC bylo letos poprvé zatopeno po průtrži mračen koncem května. V červenci pak přišly hned další dva přívalové deště. Sušičky stále běží na plný výkon. Divadlo vyčíslilo škody za zničenou audiotechniku a kulisy na několik milionů korun. „Každý mrak nad Prahou je pro nás už pomaličku depresivní záležitost,“ říká hlavní ekonom Divadla ABC Jan Macháček.

Pražský magistrát zatím nezná přesnou příčinu zaplavování. „Může to být systém odvodu odpadových vod uvnitř objektu, může to být kanalizační systém ve Vodičkově ulici,“ míní náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Podle vedení divadla ale začaly problémy s vyplavováním suterénu až po výstavbě kolektorů právě ve Vodičkově ulici v roce 2006. Správce budovy se také přiklání k tomu, že příčinou je venkovní napojení kanalizační sítě. Jasno bude až koncem srpna po revizi průchodnosti přípojek.

Pojišťovny dávají ruce pryč

Magistrát zatím uvolnil pět milionů korun na obnovu mobiliáře, než divadlu přijdou peníze od pojišťovny, aby mohlo od září hrát. Další havárii už ale pojišťovna nezaplatí, divadlu totiž vypověděla pojistku.

„Ve výběrovém řízení jsme oslovili 20 pojišťoven – pojistily by nás na cokoli jiného, jen ne na tohle,“ uvedl Macháček. Divadelníci věří, že pojišťovny změní názor po opravě kanalizačních přípojek nebo vybudování retenční nádrže.