Jordán je už téměř plný. Veřejnosti se zpřístupní od pátku

Tábor – Po dvou a půl letech skončilo odbahnění táborské vodní nádrže Jordán. Od pátku se zpřístupní veřejnosti. Projekt vyšel na 460 milionů korun, naplnění Jordánu a odstranění provizorního hrazení provázela řada sporů a problémů. Hned dvakrát se například protrhla hráz. Před dvěma lety kvůli tomu uhynulo 16 tun ryb.

Ze dna Jordánu postupně zmizelo přes 260 tisíc krychlových metrů bahna. Nádrž by mohla zůstat zcela nezanesená sedimentem jen v případě, že v budoucnosti vznikne v povodí Jordánu čisticí zařízení. „Ale cena takového projektu se odhadem pohybuje v řádu miliard korun a lze jej řešit v horizontu třeba 15 až 20 let,“ uvedl Fišer. 

Kromě 466 milionů korun, které projekt stál, si vyžádaly dalších 41 milionů korun opravy povodňových škod. Na dně vypuštěné nádrže pyrotechnici objevili munici pocházející z různých období. Archeologové zase při pracích nalezli původní dřevěnou výpusť, středověkou cihelnu a stopy po pravěkém osídlení. 

Jordán je určený k zásobování Tábora pitnou vodou. Nádrž vznikla pravděpodobně v roce 1492 a její rozloha činí 50 hektarů. Při normální výšce hladiny zadržuje až tři miliony metrů krychlových vody. 

Před tímto projektem byl Jordán naposledy vypuštěn v roce 1830. Nyní se po ukončení odbahnění nádrž pomalu naplňuje vodou. Hladina je však nyní zhruba osm metrů pod normální úrovní. Vzhledem k pomalému naplňování Jordánu některé části dna nádrže zarůstají zelení.

Video Táborská anabáze s Jordánem je u konce
video

Táborská anabáze s Jordánem je u konce