Moravu zasáhly další silné bouřky, divoká voda zalila Žďársko

Jihlava – Vydatný déšť na Vysočině opět rozvodnil toky některých potoků a řek. Lokální záplava postihla obec Křižánky, kde byla asi čtyři hodiny neprůjezdná silnice II. třídy, přes kterou se hnal rozvodněný Kyšperský potok. Hladina toku se zvedla i v nedalekém Herálci, kde hasiči odváděli vodu od domů uměle vytvořeným kanálem.

Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Vladimír Želiaskov
Video Velká voda zasáhla obce na Vysočině i pod ní
video

Velká voda zasáhla obce na Vysočině i pod ní

V Křižánkách na Žďársku se situace začala zklidňovat teprve po šesté hodině večerní, až do té doby policie odkláněla provoz ze zaplavené silnice na objízdné trasy ve směru od Svratky i od Milov. Hladina potoka totiž stoupla až na druhý stupeň povodňové aktivity. Hasiči čerpali opakovaně vodu ze sklepů asi desítky domů.

Bouřky s prudkým deštěm způsobily na Vysočině problémy už v neděli, hasiči kvůli tomu měli do dnešního rána přes 70 výjezdů. Hladiny ostatních řek v Česku, kde po nedělních deštích platil i třetí stupeň povodňové aktivity, jsou už na normálu.

První stupeň povodňové aktivity platil dnes ráno na třech tocích na Vysočině a také v Olomouckém kraji, ale po poledni již byly průtoky na všech místech v běžném rozmezí. Lidé proto začali sčítat škody, které lokální záplavy způsobily. Současně se obávají další vlny bouřek, varování meteorologů platí již od dopoledne do noci. Bouřky s vydatnými dešti mohou řeky opět rozvodnit.

Další vlna bouřek, která může způsobit zvýšení hladin menších toků, zasáhne odpoledne především východní část Česka. Výstraha platí od 10:00 do úterních 3:00.

Výstraha na silné bouřky:

  • Jihomoravský kraj
  • Kraj Vysočina
  • Moravskoslezský kraj
  • Olomoucký kraj
  • Pardubický kraj (pouze Orlickoústecko a Svitavsko)
  • Zlínský kraj

Výstraha na vydatné deště:

  • Jihočeský kraj (pouze okresy Č. Budějovice, Č. Krumlov, Jindřichův Hradec, Tábor)

Velká voda poškodila desítky domů, v Rosicích vyplavila i stadion

V Rosicích u Brna vyplavil v neděli rozvodněný Říčanský potok strojovnu a rozvodnu energie v zimním stadionu. Hasiči vodu odčerpali a zkontrolovali, zda není znečištěné ovzduší, protože se stadion chladí starou čpavkovou technologií. „K žádnému úniku čpavku však nedošlo,“ ubezpečil mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Ve Svratce na Žďársku se potom vylil potok Řivnáč, vyplavil dvě desítky domů a poškodil silnici. Rychlý vzestup hladiny obyvatele překvapil, přestože nešlo o první záplavu. „V roce 1997 tady byla povodeň, ale ne takováhle. To nepamatuju za 30 let, co jsem tady,“ podotkla obyvatelka Svratky Renata Jebasová. Voda natekla i do domů v jihomoravských Tetčicích. „Bylo tady 30 až 40 centimetrů vody a bahna. Do půlnoci jsme to vyklízeli,“ podotkla Vladimíra Riedlová z Tetčic.

Ve východočeské Krouně povodeň poničila regulaci říčky Krounky a vodotechnická zařízení v polích. Voda zaplavila sklepy několika domů, poškodila cesty a protrhla hráz jednoho menšího rybníka. „Tu budeme muset úplně zrušit, protože to nedokážeme opravit,“ uvedl starosta Pavel Ondra.

Vlaky již jezdí bez omezení

Bez omezení již je doprava, zejména ta železniční. Železničářům se podařilo odstranit poruchy či sesuvy, které znemožňovaly cestování v trojúhelníku Praha – Brno – Olomouc. Většina spojů jela ráno včas, jediné omezení, na které České dráhy upozorňovaly, se týkalo poruchy jejich vozidla.

O víkendu spadly desítky litrů vody, v některých částech Vysočiny a Pardubického kraje až 100 milimetrů. Na Novohradce, Březné či potoce Řivnáči platil třetí stupeň povodňové aktivity, na dalších místech druhý stupeň.