Zastupitel má právo znát obecní účty. Starosta chce poplatek 16 tisíc

Opatovice nad Labem – Zastupitel Opatovic nad Labem Radek Šejvl usiluje už přes rok o možnost nahlédnout do obecních bankovních účtů. Rád by jako volený zástupce veřejnosti měl přehledu o toku obecních financí. Nejprve mu byla tato možnost zamítnuta s odůvodněním, že dokumenty mohou obsahovat citlivé osobní údaje. Krajský úřad ale jeho následnou stížnost vyhodnotil jako oprávněnou a postup vedení obce označil za nesprávný.

Video Zastupitel Radek Šejvl se domáhá práva nahlédnout do obecních účtů
video

Zastupitel Radek Šejvl se domáhá práva nahlédnout do obecních účtů

„Jde mi jen o to, abych jako zastupitel měl přehled o tom, jak tečou na účtu peníze v souvislosti se schváleným rozpočtem,“ říká opatovický zastupitel Radek Šejvl. Starosta Pavel Kohout (ODS) ale oponuje, že výpisy z účtů obsahují důvěrné informace, které náleží pouze pohledu jeho a účetní. Jde prý třeba o převody peněz v podobě přestupků a správních poplatků nebo platy zaměstnanců.

Krajský úřad Pardubického kraje se postavil za požadavek zastupitele Šejvla a vydal rozhodnutí, potvrzující jeho právo nahlédnout do účtů, v nichž nejsou žádné údaje, které by nemohl vidět. A toto právo zastupitele potvrdilo i ministerstvo vnitra.

Vedení obce tedy povolilo, předložení bankovních výpisů ale nově podmínilo poplatkem 16 tisíc korun. Starosta tvrdí, že by v bankovních výpisech musely být začerněny citlivé údaje. „My chceme tento úkon zaplatit od pana Šejvla, protože tam se postupuje v souladu se zákonem o poskytování informací a dle sazebníku obce,“ reagoval starosta Kohout.

Poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek: „To je prostě nesmysl už jenom proto, že není co začerňovat, ten žadatel se s tím může legitimě seznámit.“


Opatovický zastupitel ale nemíní platit tisíce za to, že mu starosta umožní vykonávat činnost spojenou s jeho funkcí zastupitele. Doufá, že vedení obce bude stanovisko úřadů respektovat.