Hasiči v Roztokách předvedli první pomoc vodákům

Roztoky (Rakovnicko) - Hasiči i další profesionálové dnes při cvičné akci na jezu v Roztokách u Křivoklátu předvedli veřejnosti, jak probíhá záchrana tonoucích vodáků. Při ukázkách zasahovaly čluny hasičů i policejní vrtulník. Instruktoři také lidem radili, jak se na vodě správně a bezpečně chovat. Vodácká sezona je totiž v plném proudu. Každý rok ale kvůli přeceňování vlastních sil a zároveň podceňování rizik přijde o život pět až šest lidí.

Video Jak se chovat na divoké vodě?
video

Jak se chovat na divoké vodě?

Jak se chovat na divoké vodě?

Z17 10.08.2014

Události: Řeky plné vodáků

Hasiči při dnešní akci ukazovali zásah na umělém kanálu s divokou řekou, který si zájemci mohli sjet na raftu za doprovodu zkušeného průvodce. Zásah vrtulníku předvedl záchranu lidí z vody i ze skály. Akce se poprvé konala v Roztokách v roce 2011, letos přibyly ještě ukázky hasičské techniky a zásah vrtulníku. Pořadatelé by ji rádi zorganizovali i příští rok.

Za posledních pět let zemřelo na českých jezech průměrně deset lidí ročně. Nebyli to však pouze vodáci, ale i plavci nebo turisté, kteří se z řeky snažili něco vylovit. Letos v ČR i v zahraničí zahynulo šest českých vodáků, dva zemřeli v dubnu na řece Lubině v Moravskoslezském kraji a jeden v červenci na jezu Radošov na Ohři na Karlovarsku.

Vodáci často neumí poskytnout první pomoc

Od roku 2010 se po zavedení některých bezpečnostních opatření ve spolupráci s povodími a hasiči počet úmrtí na českých jezech snižuje. Podle Petra Ptáčka z Vodácké školy záchrany umí většinou první pomoc poskytovat spíše ti, kteří na vodu jezdí aktivně, rekreační vodáci si podle něj často myslí, že se zásady učit nemusí.

Podle organizátorů akce je důležité, aby lidé měli všeobecné povědomí o pravidlech, která je potřeba na vodě dodržovat. „Lidé často neumí správně poskytnout první pomoc, nevědí, jak správně použít házečku nebo další záchranářské vybavení, které je umístěno například u jezů. Snaží se sice pomoci třeba tím, že pro toho člověka skočí, aniž by byli zajištění, ale pak dochází k vážným nehodám, kdy se ocitne další člověk v nebezpečné situaci,“ uvedl Ptáček.

Podle vedoucího vodácké školy by se člověk, pokud spadne do vody, neměl snažit postavit, ale měl by pasivně plavat. „Pokud se bude někdo snažit postavit ve vodě, může dojít k zaháknutí nohy o nějakou překážku a dochází pak k vážným úrazům. Nerozhoduje, jestli jsem zkušený člověk, nebo laik, vždycky je třeba pomoc umět, protože vždy je nebezpečí převrácení do vody,“ konstatoval Ptáček.