Archeologové narazili v centru Pardubic na jedinečné nálezy

Pardubice - Na pozůstatky města ze 17. a 18. století narazili archeologové během průzkumu v centru Pardubic. Umožnila jim to rozsáhlá rekonstrukce třídy Míru, která je hlavním pardubickým bulvárem. Kromě mincí nebo keramiky se pod zemí ukrývaly kamenné zdi nebo novověké cesty.

Video Jedinečné archeologické nálezy v centru Pardubic
video

Jedinečné archeologické nálezy v centru Pardubic

Pro místní i turisty je archeologický výzkum v centru města mimořádnou podívanou. Pod rukama archeologů se postupně odkrývá staré město. Třeba kamenná zídka ve Sladkovského ulici dává tušit, že tu kdysi bývalo hospodářské stavení. V zemi je vidět jeho přesný půdorys.  

Ještě větší nadšení vzbudil mezi archeology objev bývalé císařské cesty s vyjetými kolejemi: „To byla honosná třída, kde probíhal společenský život a kde přijížděly ty významné dostavníky a kočáry,“ vysvětluje stavební historik František Radek Václavík. 

Dávné cesty a zídky archeologové vyfotí a zakreslí do plánů. V zemi ale našli i kosti, mince nebo keramiku. „Ucha od různých hrnců, džbánů, máme zde různé pohárky, misky,“ dodává archeolog z pardubického muzea František Kašpárek. Celkem nálezy zaplnily třicet krabic – teď je čeká odborné ošetření v konzervátorských dílnách.  

Obnova třídy Míru a přilehlých ulic umožnila zatím největší plošný archeologický výzkum. I sebemenší objev je součástí mozaiky, která vypovídá o historii Pardubic. „Archeologové nezdržují, naopak stavbě uklízí terén, a přitom dokumentují historii a všechny ty důležité věci, které jinak nenávratně zmizí,“ uvedl historik architektury a umění Bohdan Šeda.